- Wybraliśmy ofertę w przetargu na trasę autobusowo-tramwajową na Swojczyce. To kolejny ważny etap w tym postępowaniu. Teraz przed nami kolejny etap działań przy postępowaniu przetargowym realizowanym zgodnie z prawem zamówień publicznych. Abyśmy mogli podpisać umowę z wykonawcą czeka nas jeszcze kilka bardzo ważnych kroków musimy przejść m.in. kontrolę uprzednią, która przeprowadza prezes Urzędu Zamówień Publicznych - mówi prezydent Jacek Sutryk.
Wybudowane zostanie blisko 2 km nowego torowiska, jedna nowa pętla tramwajowa na Swojczycach, a istniejąca pętla na Sępolnie zostanie przebudowana. Żeby tramwaj mógł pojechać na Swojczyce wybudowana zostanie nowa stacja prostownikowa i kilometry sieci trakcyjnej oraz jej zasilania. Tramwaj i autobus będą poruszały się głównie wydzielonym korytarzem komunikacyjnym.
- Zgodnie z założeniami chcemy pętlę na Sępolnie przebudowywać możliwie najpóźniej, tak aby jak najdłużej mogły tu dojeżdżać tramwaje, z których także korzystają m.in. mieszkańcy Swojczyc - zdradza Andrzej Biegus, kierownik projektu z Wrocławskich Inwestycji.
W ramach inwestycji przebudowywany będzie duży fragment ulicy Swojczyckiej i odcinek ulicy Mickiewicza prowadzący od pętli do nowych mostów Chrobrego, powstanie także nowy łącznik Swojczyckiej z Marca Polo na wysokości ulicy Mydlanej. Inwestycja obejmie ingerencję w 7 skrzyżowań. W sumie przebudowane zostanie blisko 1,8 km jezdni, powstanie 2,7 km nowych dróg dla rowerów, przejazdy rowerowe, ok. 6 km nowych chodników, nowe doświetlone przejścia dla pieszych.
Na wysokości pętli na Swojczycach i cmentarza wybudowany zostanie park and ride wraz z jezdnią manewrową. Parking pomieści 166 aut, w tym powstaną miejsca dla osób z niepełnosprawnościami i dla aut elektrycznych. Nawierzchnia parkingu zaprojektowana jest jako przepuszczalna. W ramach inwestycji powstaną także parkingi rowerowe. Podczas tej inwestycji zastosujemy rozwiązania ekologiczne pozwalające na wprowadzenie elementów zielonych w infrastrukturę przystankową. Pętla na Swojczycach będzie zielona. Zostanie obsadzona wewnątrz drzewami. Zieleń i retencję w różnym zakresie wprowadzona zostanie także na przystanki komunikacji miejskiej. Ciekawym zastosowaniem będą zielone dachy wiat, na których ułożone zostaną maty rozchodnikowe. Posadzonych będzie około 380 drzew m.in. klony, lipy, sosny czy topole, a także dziesiątki tysięcy krzewów. Niektóre drzewa, które mogłyby zagrozić sieciom podziemnym zostaną posadzone w specjalnych modułach antykompresyjnych wraz z systemem napowietrzająco-nawadniającym. W niektórych miejscach zastosowane zostaną muldy chłonne.
Wykonawca będzie miał 24 miesiące na realizację prac od momentu podpisania umowy.