Treści dostępne w serwisie zostały stworzone w komercyjnej współpracy z miastami

Resztki jedzenia, żwirek dla kota, pety, strzykawki, materiały budowlane - trafiają w niektórych domach do toalety! To niedopuszczalne! Oprócz nieczystości do kanalizacji powinien trafiać tylko papier toaletowy.

Ludzie potrafią wyrzucać do toalety jedzenie, szmaty, żwirek dla kota To tworzy zatory

Infrastruktura podziemna to bardzo ważny element funkcjonowania miasta. Na co dzień jej nie widzimy to na terenie Wrocławia, ale tuż pod naszymi stopami znajduje się rozległa sieć kanalizacyjna licząca blisko 2000 kilometrów długości. To skomplikowany system, którego prawidłowe działanie zależy tak naprawdę od nas wszystkich.

– Wystarczy przestrzegać kilku prostych zasad, by zapobiec powstawaniu zatorów, awarii, a nawet ograniczyć problemy z populacją szczurów. Oprócz nieczystości do kanalizacji powinien trafiać tylko papier toaletowy. Prawdziwą zmorą systemów kanalizacyjnych, a tym samym awarii pomp w oczyszczalniach i przepompowniach ścieków są powszechnie używane chusteczki nawilżane. Do Wrocławskiej Oczyszczalni Ścieków każdego miesiąca trafia kilkanaście ton takich odpadów, które MPWiK musi przewozić do utylizacji. Nawilżane chusteczki to produkt, który nie jest w stanie rozpuścić się w wodzie i przysparza wielu problemów podczas eksploatacji sieci – mówi Martyna Bańcerek z MPWiK.

Do listy niechcianych przedmiotów, które trafiają do kanalizacji należy również dodać: pieluchy, podpaski, tampony, płatki kosmetyczne, patyczki do uszu, niedopałki papierosów, żwirek dla kota czy też igły i strzykawki lub materiały budowlane, w tym farby. Wszystkie te odpady należy posegregować i wrzucić do odpowiedniego pojemnika lub przekazać do PSZOK. Śmieci to jednak nie jedyne produkty, które trafiają do toalety. Wrzucanie resztek jedzenia jest nie tylko szkodliwe dla prawidłowego funkcjonowania sieci kanalizacyjnej, ale może również stanowić pokarm dla szczurów. Aby temu zapobiec nie należy wylewać zup i wyrzucać żywności. Olej i tłuszcze z kuchni to cichy wróg rur. Osadzają się na ich ścianach, prowadząc do poważnych zatorów. Dlatego zużyty olej należy przelewać do butelki i następnie przekazywać do odpowiednich punktów zbiórki.

– Brygady MPWiK każdego dnia usuwają zatory kanalizacyjne i naprawiają awarie, jednak zapobieganie problemom zawsze jest lepszym rozwiązaniem. Wspólne działania to czystsze miasto i sprawnie działająca sieć kanalizacyjna. Pamiętaj - dbając o kanalizację, dbasz o Wrocław! – apeluje Martyna Bańcerek.

Źródła: MPWiK