To rozwiązanie, które mieszkańcy szczególnie sobie chwalą. Nie tylko ze względu na estetykę, ale również izolację od nieprzyjemnych zapachów czy rzadsze przyjazdy hałaśliwych śmieciarek. Choć łączy się ono również z trudnościami na etapie inwestycji - jest droższe, wymaga podłoża bez żadnej infrastruktury podziemnej i wykonania badań archeologicznych.
- Konsekwentnie budujemy jednak takie miejsca zbiórki odpadów. W podwórku przy ul. Pocztowej oprócz śmietników wykonano nową drogę dojazdową, która ułatwi poruszanie się w obrębie podwórka. Na prośbę mieszkańców betonowe płyty zastąpiono równą kostką. Oprócz tego pojawiły się nowe chodniki oraz żwirowa alejka - mówi Aleksandra Lipertowska, rzeczniczka prasowa ZZK.
To, co zdecydowanie odmieniło charakter wnętrza to ogród deszczowy, który pomógł naturalnie odwodnić teren. Takie rozwiązania mają zwiększyć retencję wody w mieście poprzez zastosowanie nawierzchni przepuszczalnych biologicznie czynnych.
Całość inwestycji wyniosła 470 tys. zł i została finansowana z funduszu Rady Osiedla Powstańców Śląskich. Zmiany na podwórku były wcześniej uzgadniane z mieszkańcami podczas konsultacji społecznych.