Treści dostępne w serwisie zostały stworzone w komercyjnej współpracy z miastami

Położona w województwie opolskim Gmina Brzeg kryje w sobie bogactwo historyczne, kulturalne, sportowe i turystyczne, wciąż czekające na odkrycie. Stąd poniższy przewodnik po nieodkrytych atrakcjach i wydarzeniach, które warto odwiedzić podczas pobytu w okolicach powiatu brzeskiego.

Park Wolności im. Juliusa Peppela. Którą drogę wybieracie?

Dni Księstwa Brzeskiego to tradycyjna impreza w mieście, zatytułowana na cześć istniejącego kiedyś Księstwa Brzeskiego, założonego w średniowieczu przez Piastów Śląskich. Wydarzenie obejmuje różnorodne atrakcje, takie jak koncerty, festiwale jedzenia oraz pokazy sztuki. Na scenie gościli już wybitni artyści, w tym Sylwia Grzeszczak, Anna Dąbrowska i lokalne zespoły. To doskonała okazja, by odkryć historię regionu, ale też delektować się atmosferą festiwalową organizowaną przez gminę i Brzeskie Centrum Kultury.

Co należy zobaczyć? Bez wątpienia park Wolności im. Juliusa Peppela, pełen bujnej roślinności i różnorodnej zwierzyny. To idealne miejsce do wypoczynku, relaksu i aktywności sportowej (rower, spacery i jogging na pętli wokół parku). Dla dzieci dostępny jest plac zabaw, a także możliwość zorganizowania pikniku na łące przy stawie. W parku Wolności można natknąć się na wiele atrakcji takich jak Ławeczka Korczakowska, powstała w 2016 roku na pamiątkę Obchodów Ogólnopolskiego Dnia Praw Dziecka. Znaleźć na niej można tabliczki z cytatami Janusza Korczaka. A przy stawie - bufet wyłącznie dla kaczek.

Kościół parafialny pw. św. Mikołaja to bazylika w stylu gotyckim, wzniesiona w latach 1370-1417, charakteryzująca się jedną z najwyższych na Śląsku naw głównych. Ten historyczny obiekt może pochwalić się bogatym wnętrzem zawierającym epitafia mieszczańskie sięgające renesansu. Architektura kościoła uzupełniona jest nowoczesnymi witrażami. Przez kościół prowadzi Szlak Średniowiecznych Polichromii, znany również jako „szlak niebieski”.

Brama Odrzańska. To z kolei kamienna konstrukcja wykonana z piaskowca, pierwotnie umiejscowiona przy bastionie mającym chronić Zamek Brzeski od strony Odry. Została wzniesiona w 1595 r. w formie arkady, ozdobiona herbem Brzegu umieszczonym w kluczu, a także pełnoplastycznymi głowami strażników.

No i Ratusz. Stanowi charakterystyczną wizytówkę miasta, pełni funkcje historyczne, kulturalne i służące celom turystycznym. Ten renomowany zabytek to unikalny projekt stworzony przez włoskich artystów specjalnie na potrzeby

siedziby Rady Miejskiej. Jego korzenie sięgają epoki średniowiecza, a najstarszym elementem jest wzniesiona w 1300 r. wieża.

Źródła: Wrocław