Treści dostępne w serwisie zostały stworzone w komercyjnej współpracy z miastami

We wrocławskim zoo przyszły na świat mary patagońskie. Urocze maluchy łamią serca odwiedzających. W ogrodzie zoologicznym mary patagońskie można oglądać na wybiegu razem z alpakami. Znajduje się on nieopodal ekspozycji wydr i Odrarium.

Mara patagońska młode z mamą

Niektórym przypominają zająca, innym kojarzą się z kapibarą, ale to… mary patagońskie. W tym roku w zoo urodziły się już 4 mary, wszystkie z nich to samice. Zoo we Wrocławiu prowadzi hodowlę zachowawczą mar patagońskich. W czerwonej księdze gatunków zagrożonych mary są oznaczone jako gatunek o podwyższonym ryzyku wyginięcia.

W naturze występują w Patagonii w Ameryce Południowej. Preferują tereny pustynne i otwarte, dzięki czemu mogą lepiej wypatrywać drapieżników. Mary są czujne na zagrożenia, a gdy je dostrzegą zrywają się do biegu. To duże gryzonie, które potrafią osiągnąć masę powyżej 10 kg. Ich dieta składa się w większości z traw, a także z różnych gatunków kaktusów, które są świetnym źródłem wody. Ich największym zagrożeniem jest nadmierny wypas owiec. Mara patagońska jest również narażona na polowania, ponieważ jest zabijana dla mięsa i skór.

Zagrożeniem jest dla niej także zając europejski… Jak to możliwe? Sympatyczny zwierzak muchy by nie skrzywdził, a jednak stał się nieświadomie dla mar wrogiem. Zając nie pochodzi z Ameryki Południowej. Razem z człowiekiem trafił na ten kontynent i przyniósł na terytoria mar patagońskich choroby: paratuberkulozę i toksoplazmozę. Na wielu obszarach konkurencja z zającem - obcym gatunkiem jest tak silna, że mary lokalnie wyginęły!

Źródła: ZOO Wrocław