Treści dostępne w serwisie zostały stworzone w komercyjnej współpracy z miastami

Słynne organy we wrocławskiej archikatedrze św. Jana Chrzciciela przejdą renowację. Pieniądze na remont trafią tu z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a to wszystko dzięki staraniom miasta.

Organy w archikatedrze czeka renowacja

Wrocław pozyskał od rządu na prace remontowe 3,5 miliona złotych. To niezwykły obiekt, o bardzo ciekawej historii. Konstrukcja niemieckiego mistrza Wilhelma Sauera powstawała w latach 1911-13 roku dla Hali Stulecia. I w chwili ukończenia była największym tego typu obiektem na świecie! Instrument posiadał 200 rejestrów (16.706 piszczałek) rozdzielonych na 5 manuałów i pedał. Konstrukcja ich jest surowa, ale takie było założenie, ponieważ miały harmonizować z kopułą wyjątkowego obiektu - obecnie wpisanego na Listę Dziedzictwa Światowego UNESCO. Niektórzy nazywali organy „śmiertelnie nudne”, w swojej prostocie były jednak wyjątkowe i brzmiały cudownie.

Organy przetrwały nienaruszone II wojnę światową i po niej zostały w części rozkradzione! Swoje zrobili tu na pewno żołnierze Armii Czerwonej, ale podejrzewano także organomistrzów. Skradziono bowiem m.in. niezwykle cenne piszczałki głosów językowych, o który wiedzieli jedynie specjaliści.

W latach 1950-52 organy zostały zamontowane w części w archikatedrze na Ostrowie Tumskim. Instrument uzupełniono piszczałkami z ewangelickiego kościoła pamięci Gustawa Adolfa na Sępolnie, który … został przemianowany na kino „Światowid”. Co ciekawe, wszystkie niewykorzystane przy odbudowie części organów Sauera zostały przekazane klasztorowi na Jasnej Górze.

Obecnie organy w archikatedrze są instrumentem o 151 głosach (14 językowych, 17 mikstur, 13.207 piszczałek) rozdzielonych na pięć manuałów i pedał o elektro-pneumatycznej trakturze gry. Są nadal największymi organami w Polsce i wciąż jednymi z największych na świecie (największe to organy w Atlantic City Convention Hall w New Jersey w USA). Ostatni poważny remont wrocławskie organy przeszły w 1989 roku. Teraz czas na kolejny by wróciły do świetności.

Źródła: Urząd Miasta Wrocław