Treści dostępne w serwisie zostały stworzone w komercyjnej współpracy z miastami

Już 23 sierpnia na jedynym koncercie w Polsce usłyszymy przepiękne brzmienia The Cinematic Orchestra i Leszka Możdżera. Legenda brytyjskiej sceny jazzowo-elektronicznej i genialny polski pianista specjalnie dla fanów we Wrocławiu zagrają w monumentalnym wnętrzu Hali Stulecia. Dopełnieniem tego muzycznego widowiska zatytułowanego „Tu zaczyna się Wrocław” będzie jego wspaniała oprawa multimedialna.

Leszek Możdżer (na zdjęciu) nagrywał m.in. ze Zbigniewem Namysłowskim, Davidem Gilmourem, Marcusem Millerem, Patem Methenym, Tomaszem Stańką, Larsem Danielssonem czy Zoharem Fresco.

The Cinematic Orchestra to pochodząca z Wielkiej Brytanii legenda światowej sceny nu-jazzowej. Kolektyw, na czele którego stoi Jason Swinscoe, od ponad dwóch dekad finezyjnie łączy jazz, soul, elektronikę, post-rock, muzykę klasyczną i ambient. Nieustannie i na nowo definiuje pojęcie współczesnej muzyki instrumentalnej za pomocą pięknych, niekiedy prostych melodii i doskonałego wyczucia sekcji rytmicznej. Albumy, takie jak Motion (1999), Man with a Movie Camera (2003) – nagrany do filmu Dzigi Vertowa – oraz Ma Fleur (2007) to już klasyka gatunku.

Leszek Możdżer jest jednym z najbardziej cenionych i inspirujących pianistów. Ten genialny muzyk, kompozytor i aranżer zrewolucjonizował polski jazz, tworząc niezapomniane utwory, będące mieszanką klasyki, improwizacji i eksperymentów. Nagrywał m.in. ze Zbigniewem Namysłowskim, Davidem Gilmourem, Marcusem Millerem, Patem Methenym, Tomaszem Stańką, Larsem Danielssonem czy Zoharem Fresco, ale także z muzykami reprezentujący,i niekiedy odległe gatunki muzyczne (Anna Maria Jopek, Behemoth, Kazik, Justyna Steczkowska). Ma na swoim koncie ponad sto płyt – autorskich, ścieżek dźwiękowych oraz współtworzonych z innymi artystami. Wirtuozersko żongluje w nich elementami jazzu, muzyki klasycznej i awangardowej, występując na scenach całego świata.

Czeka nas zatem wielkie muzyczne wydarzenie, które otrzyma wyjątkową oprawę multimedialną. Bo ten koncert to coś więcej niż sama muzyka – to spektakularne widowisko, w którym dźwięki połączone z grą świateł i efektów multimedialnych wprowadzą słuchaczy w zupełnie inny wymiar.

Okazją do tej muzycznej uczty jest 45. rocznica powstania dolnośląskiej Solidarności i strajku w sierpniu 1980 roku we wrocławskiej zajezdni autobusowej nr VII. W tym miejscu znajduje się obecnie Centrum Historii Zajezdnia, które zaprasza na koncert – 23 sierpnia (godz. 19) do Hali Stulecia.

Bilety są dostępne na ebilet.pl i kupbilecik.pl. Więcej o koncercie na zajezdnia.org i w mediach społecznościowych Centrum Historii Zajezdnia.

Źródła: Wrocław