W minionej kadencji samorządowej, a więc od 2019 roku, prace związane z likwidacją starych, pozaklasowych pieców przeprowadzono w 300 kamienicach i tam gdzie była taka możliwość, podłączano je do sieci ciepłowniczej. Na tym nie koniec.
- Po pracach związanych z likwidacją nieekologicznych źródeł ciepła przyszedł czas na termomodernizację. To inwestycje, które poprawią parametry energetyczne budynków, by bez względu na posiadane źródło ciepła zmniejszyć zapotrzebowanie na energię potrzebną do ich ogrzania, a co za tym idzie, rachunki za ogrzewanie - mówi Monika Tendaj-Bielawska, prezes spółki Wrocławskie Mieszkania, która rewitalizuje kamienice, podobnie jak Zarząd Zasobu Komunalnego.
Prace, które przyczyniają się do ograniczenia strat ciepła i zmniejszenia energii na ogrzanie budynku to przede wszystkim docieplanie elewacji od strony podwórza, docieplanie dachów oraz stropów najwyższych kondygnacji i piwnic. To także wymiana stolarki okiennej i drzwiowej. Gdy chodzi o elewacje frontowe zabytkowych kamienic, ze względu na elementy dekoracyjne, sztukaterie i gzymsy nie mogą być pokryte warstwą docieplenia.
W ostatnich pięciu latach miasto wyremontowało 44 budynki komunalne, a wizytówką tych działań może być 120-letnia kamienica przy ul. bp. Tomasza I 8. Otrzymała ona wyróżnienie w ogólnopolskim konkursie Modernizacja Roku i Budowa XXI wieku (w kat. obiekty mieszkalno-usługowe).
Dla przykładu, Wrocławskie Mieszkania zaplanowały w tym roku prace termomodernizacyjne w 11 kamienicach, z czego w czterech (przy ul. Komuny Paryskiej 82, 84, Czajkowskiego 32, Brzeskiej 25a) zostały już one zakończone.
- Zdajemy sobie sprawę, że oprócz wymiany ogrzewania na ekologiczne istotne są również wymiana stolarki, docieplenie ścian, czy remont dachu i strychu. Wszystkie te działania podnoszą dodatkowo efektywność cieplną kamienic. Dlatego w ramach wykonywanych termomodernizacji zlecamy takie właśnie działania - dodaje Marian Nowotyński, wicedyrektor ds. technicznych Zarządu Zasobu Komunalnego.
W ostatnich pięciu latach miasto wyremontowało 44 budynki komunalne, a wizytówką tych działań może być 120-letnia kamienica przy ul. bp. Tomasza I 8. Otrzymała ona wyróżnienie w ogólnopolskim konkursie Modernizacja Roku i Budowa XXI wieku (w kat. obiekty mieszkalno-usługowe).
- W najbliższym czasie, po rozstrzygnięciu przetargów i wyłonieniu wykonawców prac, wejdziemy do budynków przy ul. Prądzyńskiego 3, 20, 24, 39, Chudoby 9 oraz Więckowskiego 20 i 21. Dodatkowo remonty i ocieplenia samych elewacji wraz z wymianą stolarki, przejdą kamienice przy ul. Krakowskiej 25, 27, Prądzyńskiego 20a, św. Jerzego 13, 21 i 23 oraz Więckowskiego 4 i 5 - wylicza Katarzyna Galewska, rzeczniczka prasowa Wrocławskich Mieszkań.
Wedle założeń koszt termomodernizacji jednego budynku wynosi, w zależności od wielkości i stopnia zużycia technicznego, od 2 do 4 mln zł.
Przypomnijmy, że od 1 lipca uchwała antysmogowa zakazuje korzystania z pieców pozaklasowych.