Treści dostępne w serwisie zostały stworzone w komercyjnej współpracy z miastami

Noc Muzeów jest 14 maja. Nie przegap hitów! W tym roku można skorzystać we Wrocławiu za darmo aż z 80. miejsc.

Aula Leopoldyna

Jednym z obiektów, które cieszą się sporym zainteresowaniem wśród zwiedzających, jest punkt widokowy wrocławskiego drapacza chmur, czyli budynku Sky Tower. – Punkt widokowy będzie czynny od godz. 21:00 do godz. 2:00. Może przebywać tam jednocześnie do 50 zwiedzających, a wjazdy na 49. piętro odbywać się będą co 30 minut. Czas zwiedzania jest nie dłuższy niż 20 minut, pozostały czas przewidziany jest na wjazd i zjazd z trasy – tłumaczy Weronika Zioła ze Sky Towera. Kolejną perełką, która także będzie dostępna dla zwiedzających to reprezentacyjne wnętrze Uniwersytetu Wrocławskiego - Aula Leopoldina.

Słynna barokowa sala jest po kapitalnym remoncie i olśniewa swoim blaskiem! – Warto poznać bliżej to wspaniałe wnętrze, rozszyfrować wszystkie jego sekretne treści. Chętnie państwu o nich opowiem podczas najbliższej Nocy Muzeów. Co godzinę od 18.00 do 23.00 pracownicy naszego muzeum wprowadzą do auli około 60 osób. Wstępując na Schody Cesarskie, proszę spoglądać w górę, na znajdujące się tam malowidła. W nich kryje się klucz do zrozumienia programu ideowego auli i całego gmachu głównego Uniwersytetu – zachęca profesor Jan Harasimowicz, dyrektor Muzeum Uniwersytetu Wrocławskiego.

Na liście placówek znalazły się także znane i oblegane miejsca jak Hydropolis, Centrum Historii Zajezdnia, czy Muzeum Narodowe. Nowości również nie zabrakło, bo po raz pierwszy od wewnątrz będzie można zobaczyć m.in. Archiwum Państwowe. W przypadku niektórych instytucji warto jednak pamiętać o wcześniejszej rezerwacji miejsc, której trzeba dokonać w internecie. Dla wszystkich fanów starszej motoryzacji również nie zabraknie atrakcji. Podczas trwania Nocy Muzeów na ulice Wrocławia wyjedzie zabytkowy tabor komunikacji miejskiej. Kultowe Ikarusy i Konstale będą wozić pasażerów za darmo.

CM

Wybrane atrakcje Nocy Muzeów we Wrocławiu:

Godz. 15:00 – 23:00

Narodowe Forum Muzyki

W tym miejscu będzie można zobaczyć koncerty multimedialne, teledyski oraz audiowizualne instalacje. Dodatkowo w różnych miejscach budynku spotkacie artystów.

15:00 – 02:00

Odra Centrum przy moście Grunwaldzkim

We wnętrzach budynku na wodzie o każdej pełnej godzinie odbędzie się prelekcja o historii najbliższej okolicy, czyli Mostu Grunwaldzkiego oraz Wrocławskiego Węzła Wodnego. Organizatorzy przygotowali także specjalną strefę dla dzieci z grami i zabawami.

20:00 – 02:00

Budynek NOT przy ul. Piłsudskiego

Tego dnia będziecie mogli poznać jego przestrzeń. W planach organizatorów jest prezentacja obiektu, opowieści o historiach znanych postaci z nim związanych oraz rozmowy o jego unikatowej architekturze.

18:00 – 23:59

Stary Ratusz - Rynek

W wyznaczonych godzinach zobaczycie od środka zakamarki Muzeum Sztuki Mieszczańskiej, gdzie w doskonałym stanie zachowały się historyczne wystroje wnętrz. Bez wątpienia to obowiązkowy punkt dla każdego mieszkańca stolicy Dolnego Śląska.

16:00 - 23:57

Centrum Historii Zajezdnia przy ul. Grabiszyńskiej

Dla zwiedzających będzie czekać wystawa główna, czyli „Wrocław 1945-2016” oraz wystawa czasowa, która robi furorę wśród wszystkich fanów techniki – „,Machiny Leonarda da Vinci'’. Organizatorzy przygotowali także zwiedzanie z przewodnikiem w języku ukraińskim, jednak wcześniej musicie dokonać rezerwacji.

16:00 - 23:59

Fort Piechoty numer 6 przy ulicy Polanowickiej

Wrocławskie Stowarzyszenie Fortyfikacyjne przygotowało zwiedzanie wnętrza schronu oraz specjalną wystawę pod tytułem „Zimna Wojna". Na miejscu zobaczycie także prezentację fortecznej kolejki wąskotorowej.

Źródła: Mikołaj Czerwiński