Ołtarz wart tyle co miasteczko!
W XVI wieku 10 tysięcy talarów kosztował ołtarz, który można zobaczyć w prezbiterium wrocławskiej Katedry na Ostrowie Tumskim. To gigantyczna kwota za którą w ówczesnych czasach można było kupić niewielkie miasto. Ufundowany w 1591 roku przez biskupa Andreasa Jerina wrócił na swoje miejsce w najważniejszym z wrocławskich kościołów dopiero w 2019 roku.
Dziewczyna z sufitu bunkra
Wrocław był podczas II wojny światowej zamieniony w twierdzę. Pozostało w nim wiele bunkrów i schronów. Jednym z najbardziej znanych jest ten pod placem Solnym położonym w sercu miasta. Znajduje się w nim MovieGate, w którym można zobaczyć rekwizyty z planów filmowych największych światowych produkcji. Na suficie w jednym z 50 pomieszczeń podczas prac remontowych odkryto portret jasnowłosej kobiety. Podpisany: Hilde. Wszystko wskazuje na to, że ukochany dziewczyny (może był żołnierzem), szkicował go leżąc na piętrowym łóżku ustawionym w schronie.
Dom igloo
Jeden z najbardziej oryginalnych jednorodzinnych domów mieszkalnych w Polsce jest we Wrocławiu. Przy ul. Moniuszki na Zalesiu stoi… dom igloo. Wymyślił go, wybudował i w nim mieszkał Witold Lipiński. Wnętrze kopuły na parterze skrywa trzy niewielkie pokoje, kuchnię i łazienkę. W igloo jest też większy salon z zagłębieniem w podłodze i kominkiem. Obiekt ma antresolę o powierzchni kilkudziesięciu metrów. Dom ukrywa się w pięknym ogrodzie. Turyści odwiedzający góry Karkonosze z łatwością przypomną inny znany budy inżyniera Lipińskiego. Jest on bowiem projektantem obserwatorium meteorologicznego na Śnieżce.
Nagroda z igrzysk olimpijskich
Wielu myśli, że Stadion Olimpijski to obiekt, który był przygotowywany na igrzyska. Nic bardziej mylnego. Nie było takich planów, a piękne osiedle Sępolno położone w pobliżu nigdy nie miało być wioską olimpijską. Skąd zatem nazwa? Richard Konwiarz za projekt tego wyjątkowego obiektu sportowego otrzymał brązowy medal olimpijski w kategorii architektura na olimpijskim konkursie sztuki i literatury w Los Angeles w 1932 roku. Wybitny architekt jest także autorem tajemniczych bunkrów i schronów m.in. tego na placu Solnym, zaprojektował także m.in. główną bramę prowadzącą do wrocławskiego ZOO.
Większa niż Pantenon
65 – metrów rozpiętości ma kopuła Hali Stulecia. W momencie zakończenia budowy w 1913 roku była największa na świecie. Jej rozmach przyćmił nawet rzymski Pantenon. Wyjątkowy obiekt jest wpisany na Listę Dziedzictwa Światowego UNESCO, jako jedyny we Wrocławiu.
Słynna willa i noblistka
Przy ul. Krzyckiej 29 stoi willa, w której mieszkał wraz z żoną Tymoteusz Karpowicz. Uznawany za ostatniego wielkiego modernistę poeta, prozaik zmarł w USA. Jego wolą było, aby jego dom służył po śmierci Wrocławiowi, jako miejsce spotkań ludzi kultury. Miasto wyremontowało i udostępniło ją Fundacji Olgi Tokarczuk. Polska noblistka jest od lat związana z Wrocławiem i jest honorową obywatelką miasta.