W ogrodzie mieszka 740 ssaków z 130 gatunków. Są oczywiście słonie, nosorożce czy hipopotamy. To standardy w ogrodach zoologicznych. Niektóre ze zwierząt są wyjątkowe, zagrożone wyginięciem w naturalnym środowisku i wyjątkowo piękne. Choćby taki niewielki kotek rudy przypomina kota w bu-tach ze Shreka. Jest wyjątkowo uroczy, milusiński i rzadki. W środowisku naturalnym występuje w Indiach i na subkontynencie nie ma łatwego życia.
Podobnie jak pantery śnieżne. Te mieszkają z kolei w Himalajach. Wrocławska para tych dorosłych drapieżników Nastasja i Nurek - to prawdziwe gwiazdy ogrodu. Tym bardziej, że od roku są rodzicami. Ich dzieci Mila i Makalu noszą imiona będące nazwami himalajskich szczytów. – Nasza rodzina jest bardzo zgrana, co niecodzienne dla panter śnieżnych. Młode chętnie bawią się z tatą, a nawet śpią przytulone do niego. W naturze oraz w innych ogrodach zoologicznych nie zawsze są tak rodzinne – opowiada Weronika Skupin z zoo.
Warto zwrócić uwagę na ptaki. Jest ich 739 sztuk. Wśród nich mamy aż 147 gatunków. Niewątpliwie najbardziej inteligentne spośród nich są kea. To niezwykle mądre papugi pochodzące z Wyspy Połu-dniowej Nowej Zelandii. Potrafią żyć w dużej społeczności i sobie wzajemnie pomagać.
Liczby ogrodu
9089 zwierząt i 1177 gatunków mieszka we wrocławskim zoo
W tym:
6216 ryb - 362 gatunków
895 gadów - 336 gatunków
740 ssaków - 130 gatunków 739 ptakami - 147 gatunków 499 płazów - 46 gatunków Bezkręgowce traktowane są jako niepoliczalne, a jest ich pod opieką ogrodu - 156 gatunków.