Treści dostępne w serwisie zostały stworzone w komercyjnej współpracy z miastami

To miejsce zmieni się nie do poznania. Wrocław kolejny betonowy plac zamieni w znacznej części w piękny zielony teren z retencją wód opadowych! Inwestycja współfinansowana jest z Unii Europejskiej i powinna być gotowa w przyszłym roku.

Przy CH Zajezdnia ma być kolorowo!

To będzie kolejne po pl. Nowy Targ miejsce, które przejdzie zieloną rewolucję. Na betonowym placu przy Centrum Historii Zajezdnia pojawią się drzewa, krzewy, a nawet zbiornik wodny.

W sumie ma tu rosnąć 67 nowych drzew. Największe mają być topole osiki. Ich obwody sięgną 25 centymetrów. Wśród drzew pojawią się także: dęby szypułkowe, jarząby pospolite, lipy drobnolistne, jabłonie, klony zwyczajne oraz tatarskie. Na placu posadzonych zostanie ponad 500 krzewów m.in. bzy czarne czy leszczyny pospolite oraz blisko 7 tysięcy traw ozdobnych, bylin i pnączy. Kolorytu temu miejscu dodadzą na pewno tulipany, narcyzy czy liliowce.

Projekt zakłada podział terenu przy Centrum Historii Zajezdnia na cztery strefy. Strefa wejściowa ma zachęcić odwiedzających do zatrzymania się w tym miejscu, zaprosić do wejścia i dać wytchnienie, a więc ma być zielona. W strefie wystawowo-koncertowej odbywać się będą nadal koncerty i różne wydarzenia kulturalne i z tego względu pozostawiono utwardzony plac. Zmniejszono go jednak poprzez dodanie terenów zielonych z ogrodami deszczowymi wzdłuż budynku oraz zwiększenie obszaru obsadzonego roślinami po stronie wschodniej.

W strefie parkingu planowane są dalej miejsca postojowe przy budynku administracyjnym. Projekt zakłada na terenie parkingu utworzenie dodatkowej zieleń, a na miejscach postojowych zaplanowano ekokratę pozwalającą na retencje wód na miejscu. Dodano również pnącza na budynku administracyjnym i drzewa w jego pobliżu oraz ogród deszczowy pomiędzy budynkiem a parkingiem. Wielkie zmiany czekają nas w strefie rekreacji. Powstanie tam niewielki park. Po jego północnej stronie zaplanowano szpaler drzew który odgradzałby go od parkingu. Na zakończeniu osi placu zaprojektowano zbiornik wodny.

Źródła: ZIM