Treści dostępne w serwisie zostały stworzone w komercyjnej współpracy z miastami

Podczas prac remontowych w Liceum Ogólnokształcącym nr 1 przy ul. Poniatowskiego we Wrocławiu robotnicy odkryli pozostałości cennego malowidła z pierwszej połowy XX wieku!

Herb odkryty w auli. Przypomina dzisiejszy herb stolicy Dolnego Śląska

To historyczny herb Wrocławia, który pojawił się na ścianie w najstarszym liceum w stolicy Dolnego Śląska jeszcze przed II wojną światową. Towarzyszą mu po bokach muzy.

– Praca powstała na początku XX wieku wtedy kiedy budowano szkołę. Takie obiekty przygotowywano wówczas kompleksowo. Malowidło wykonane jest w stylu art deco bardzo wówczas popularnym na całym świecie – zdradza Ewa Kuśnierz-Zawadowska, konserwator dzieł sztuki.

Prawdopodobnie podczas prac remontowych przed wojną albo po II wojnie światowej zostało pokryte tynkiem i zamalowane.

Malowidło ścienne ma kilka metrów długości. Jest dziś bardzo zniszczone. Uda się jednak je odtworzyć dzięki archiwalnemu zdjęciu, pracom konserwatorskim i pieniądzom przeznaczonym na to przez miasto.

W centrum malowidła ściennego znajduje się herb Wrocławia z XVI wieku z tarczą z głową św. Jana Chrzciciela, patrona miasta i z czterema tarczami wokół: na górnej białego lwa - nawiązującego na panowania czeskiego, na drugiej czarnego orła śląskiego, na dole głowy św. Jana Ewangelisty, a także litery „W” od historycznej nazwy miasta Wratislavia.

Taki herb obowiązywał w stolicy Śląska do 1938 roku, kiedy naziści zdecydowali o jego zmianie na dwuelementowy. Po wojnie ponownie został zmieniony przez komunistyczne władze na również różniący się od tego historycznego. Warto dodać, że po II wojnie światowej szkoła nosiła imię Karola Świerczewskiego i nie było w w niej miejsca na tego typu dzieła. Stąd też kolejne warstwy tynku i farby na malowidle.

Po bokach herbu stoją dwie muzy. – Na dziś dzień trudno określić jakie dziedziny sztuki reprezentują – ocenia konserwator.

Prace przy odtworzeniu malowidła rozpoczną się najszybciej jak to będzie możliwe. Zarząd Inwestycji Miejskich będzie szukał wykonawcy, który odrestauruje malowidło na ścianie auli. Jak mogło wyglądać przed wojną można zobaczyć na załączonej wizualizacji naniesionej przez konserwatorów na starą fotografię.

Aula w LO nr 1 we Wrocławiu przeszła ostatnio remont. Prace obejmowały m.in. parkiet, boazerie, scenę. Kosztowały ponad 510 tysięcy złotych.

I LO we Wrocławiu ma bogatą historię. Jego absolwentką była św. Edyta Stein. Patronka Europy zdała w nim egzamin dojrzałości. Jej dom rodzinny położony jest kilkanaście minut spacerem od tej placówki.

Źródła: ZIM