Treści dostępne w serwisie zostały stworzone w komercyjnej współpracy z miastami

To ma być kolejne przyjazne miejsce dla wrocławian! Na placu Nowy Targ ma rosnąć blisko 200 drzew!

Plac Nowy Targ ma być zielona enklawą w centrum

– Jak wiecie zazielenianie Wrocławia jest naszym priorytetem w tej kadencji. Wiele realizacji za nami i wiele jeszcze ciekawych przed nami. W tym tygodniu liczę, że zostanie wydane pozwolenie, które otworzy drogę do realizacji zazieleniania placu Nowy Targ. Chcielibyśmy, żeby to wyglądało. Blisko 200 drzew oraz wiele krzewów, paprocie, trawy, pnącza. Mam nadzieję, że jeszcze w tym roku zobaczymy pierwsze efekty – mówi Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia.

Plac Nowy Targ zmieni się nie do poznania. Zamiast betonu pojawi się tam ponad 63 tysiące roślin! Zazielenienie placu Nowy Targ we Wrocławiu wiąże się z przebudową jego konstrukcji z uwzględnieniem istniejącego parkingu podziemnego. Niezbędna jest więc częściowa rozbiórka istniejącej nawierzchni z kostki i płyt i wykonanie nowych warstw technologicznych opartych na systemie zielonego dachu. Zostanie on wypełniony substratem glebowym (specjalny rodzaj podłoża zamiast ziemi) i dzięki temu na placu nasadzonych zostanie ponad 63 tysiące roślin. Nawierzchnia w zależności od miejsca zostanie rozebrana na głębokość 35, 45 i 60 cm. Zastąpią ją nowe warstwy izolacji oraz warstwy drenująco-retencyjne wraz z substratem. Ponadto rabaty zostaną wyniesione na 25 cm dzięki czemu uzyskane zostaną warunki potrzebne do rozwoju roślin. Konieczne działania związane są także z budową przyłącza wodociągowego, budową systemu automatycznego nawadniania, remontem elementów małej architektury oraz wyposażeniem terenu w nowe elementy małej architektury. Łącznie przebudowane zostanie około 60 % placu. Przetarg zostanie ogłoszony w najbliższych dniach. Jeśli uda się go rozstrzygnąć do sierpnia, zadanie zostanie zakończone wiosną 2024 roku. Jego szacowany koszt to ok. 8 mln zł.

Obecnie priorytetem jest etap pierwszy, czyli wprowadzenie na plac znacznej ilości zieleni. Nad pracami projektowymi czuwa Zarząd Zieleni Miejskiej. Na jednym z trzech historycznych placów Wrocławia w obrębie Starego Miasta nigdy nie było zieleni, bo służył on przede wszystkim handlowi.

Obecnie rosną na nim posadzone po II wojnie światowej 23 drzewa, jest kilka donic z kolejnymi drzewami, trochę krzewów i dwie zielone ściany. Pod placem jest wielki parking wybudowany w miejscu dawnego schronu.

To nie koniec planowanych zmian na placu, który został bardzo zniszczony podczas II wojny światowej. W kolejnych latach - jeśli będą na to odpowiednie środki - nadal możliwa będzie także budowa fontanny. Będzie to jednak finał prac nad zagospodarowaniem Nowego Targu. Jeśli zapadnie decyzja o jej budowie - w przyszłości zostanie ogłoszony konkurs na projekt rzeźby, która uzupełni fontannę.

Przypomnijmy, że przed 1945 rokiem stała tu fontanna z Neptunem, nawiązująca do dużej ilości wody we Wrocławiu i handlu zamorskiego prowadzonego przez miejscowych kupców.

Źródła: ZZM