- Życie jest darem dla człowieka. Świadoma decyzja, która przyczynia się do uratowania bądź wydłużenia życia drugiego człowieka, jest darem podwójnym i równie bezcennym. Dlatego cieszę się, że we Wrocławiu ruszamy z tak ważną społecznie kampanią. Będziemy zachęcać, edukować i przekonywać do tego, że nawet po naszej śmierci możemy uratować drugiego człowieka. W tej kwestii miasto zawsze będzie na TAK – podkreśla Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia.
Twarzą kampanii jest Szymon Konieczny, student z Wrocławia od czterech lat żyjący z przeszczepionym sercem. Urodził się z rzadką wadą - brakiem lewej komory. Przez 16 lat jego życie było ciągłym wyzwaniem, nie mógł biegać, potem chodzić, w końcu każdy dzień stał się walką o przetrwanie. W 2019 roku w Zabrzu Szymon otrzymał nowe serce, które dało mu szansę na normalne życie. Szymon jest wdzięczny dawcy za ten niezwykły dar i chce dzielić się swoją historią, aby inspirować innych.
- Nie ma dnia, żebym nie myślał o osobie, która podarowała mi życie. To, co mogę zrobić, to opowiedzieć o mojej historii. Zainspirować do wyrażania świadomej zgody, tak by inni pacjenci czekający na przeszczep mieli podobną szansę - podkreśla Szymon Konieczny.
Co roku na krajowej liście oczekujących na przeszczep jest około 2 000 osób, w tym dzieci. Nie wszyscy zdążą otrzymać organ. Obowiązuje zasada domniemanej zgody, ale dla lekarzy transplantologów kluczowa jest opinia rodziny. Dlatego tak ważne jest świadome wyrażenie zgody, rozmowa z najbliższymi i edukacja.
W ramach działań edukacyjnych, lekcje dla licealistów poprowadzą koordynator Poltransplantu i Agnieszka Nowak, mama Szymona, który zmarł nagle rok temu. Jego narządy uratowały sześć osób. - Wiedzieliśmy, że organy nie idą do nieba, że warto uratować czyjeś życie i w przypadku Szymona okazało się, że to było aż sześć osób - opowiada Agnieszka Nowak.
Partnerem akcji jest Uniwersytecki Szpital Kliniczny, gdzie już drugi rok z rzędu wykonano największą liczbę transplantacji serca u dorosłych w Polsce. Od 2021 roku, w niezwykle krótkim czasie, w szpitalu przeszczepiono 130 serc.
Na stronie wroclaw.pl/zdrowie do pobrania będzie Wrocławska Karta Dawcy. Można tam umieścić swoje dane.