Specjalnie oznakowany pojazd kursuje dwa razy w miesiącu, według planu, po osiedlach Psiego Pola, Fabrycznej, Starego Miasta, Śródmieścia i Krzyków. Wystarczy, że przyniesiesz odpady do SZOP-a, który zaparkuje w twojej okolicy, a pozbędziesz się problemu. Usługa jest bezpłatna.
Na stronie www.ekosystem.wroc.pl znajdziesz harmonogram, według którego grasuje SZOP. Łatwo go rozpoznać. Biało-szary bus jest oznakowany grafiką z uśmiechniętym szopem.
Jakie odpady można oddać SZOP-owi? Przede wszystkim mały zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny. Chemikalia (rozpuszczalniki, przepracowane oleje silników samochodowych, detergenty, lepiszcze i żywice) w opakowaniach umożliwiających ich identyfikację, np. poprzez etykietę. Także kleje i opakowania po nich (umożliwiające identyfikację), środki ochrony roślin, lampy fluoroscencyjne, świetlówki i lampy energooszczędne. Ponadto oleje i tłuszcze jadalne, farby, tusze, termometry rtęciowe, zużyte baterie i akumulatory, wreszcie przeterminowane leki.
SZOP nie przyjmie z kolei materiałów zawierających azbest, ani też odpadów w ilościach wskazujących na to, że pochodzą z działalności gospodarczej (pozostałości w ilościach masowych, w beczkach, workach, skrzynkach itp.). Nie trafią też do niego odpady nieoznaczone oraz takie, których odebranie może naruszać obowiązujące przepisy (w tym np. ADR). Nie przynoście także materiałów w opakowaniach cieknących, innego pochodzenia niż z gospodarstwa domowego, odpadów wielkogabarytowych, gruzu, opon.
SZOP zbiera śmieci, które nie mogą być wyrzucane do kubłów przy blokach i domach, nawet do tych czarnych na odpady zmieszane. Inną opcją na pozbycie się odpadów problemowych jest samodzielne zawiezienie ich PSZOK-ów (ul. Michalczyka 9 lub Janowska 51).