Szermierz jeden z najbardziej rozpoznawalnych wrocławskich pomników królujący na fontannie placu Uniwersyteckim od 1904 roku przejdzie remont.

Szermierz idzie do remontu

– Odlana z brązu figura młodzieńca tworzy zapierającą dech w piersi kompozycję z cokołem i misą, wykonanymi z różowego marmuru. Dzieło Hugona Lederera, wspaniały przykład rzeźby secesyjnej, jeszcze w tym roku przejdzie prace remontowo-konserwatorskie – zapowiada Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia.

Wykonawca zajmie się naprawą w zakresie rozszczelnień i uszkodzeń marmurowego basenu fontanny (demontaż płyt dennych, wzmocnienie dna, wykonanie izolacji dna, odtworzenie stopni), w zakresie geologicznym - wykonanie dwóch odwiertów wraz z opinią ekspercką, w zakresie elektrycznym dla remontu instalacji zasilającej pompy oraz instalacji zasilającej iluminację.

Szermierz po remoncie odzyska też szpadę. Pada ona regularnie łupem złodziei. W ostatnich latach skradziono ją aż kilkadziesiąt razy! Ostatni raz w lipcu 2021 roku i od tego czasu nie ma swojego atrybutu.

Źródła: ZDIUM