Treści dostępne w serwisie zostały stworzone w komercyjnej współpracy z miastami

Szczęście wśród mangab rudoczelnych we wrocławskim zoo. Na świat przyszło urocze młode. To syn Mimy i Zgredka. Maluch od razu wzbudził zainteresowanie innych członków stada.

Młode nie opuszcza ani na krok matki

Maluch ma miesiąc. Na razie jest jeszcze w wieku, w którym jest ściśle związany z matką. Jest przyczepiony do jej brzucha i większość czasu spędza ssąc mleko. Każde narodziny u tych małp są wydarzeniem. Mangaby to rodzina małp wąskonosych żyjących w Afryce i nazywanych małpami Starego Świata. Mangaba rudoczelna jest zakwalifikowana w Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych jako gatunek zagrożony wyginięciem, ponieważ została silnie dotknięta zarówno utratą siedlisk, jak i polowaniami.

Lokalnie uważana jest bowiem za szkodnika na polach uprawnych. Mangaba rudoczelna to przede wszystkim gatunek owocożerny (80 % diety), uzupełniający dietę białkiem zwierzęcym (głównie gady). Jednakże dieta tych małp jest bardzo zróżnicowana i może również obejmować nasiona i orzechy, bezkręgowce, grzyby, kwiaty i liście.

Gatunek ten żyje w Afryce pobliżu wybrzeża Oceanu Atlantyckiego. Lasy zostały tu znacznie zmodyfikowane na potrzeby rolnictwa. Ma to miejsce szczególnie na wybrzeżu Kamerunu, gdzie przemysłowe plantacje bananów, palm olejowych czy kauczukowców zastąpiły obecnie większość pierwotnych lasów. Szacuje się, że liczebność gatunku spadła 50% w ciągu ostatnich 27 lat (trzy pokolenia - małpy te dożywają zwykle wieku 9 lat w naturalnym środowisku).

Źródła: ZOO Wrocław