Treści dostępne w serwisie zostały stworzone w komercyjnej współpracy z miastami

Wrocław jest coraz wyżej w europejskich rankingach ekonomicznych. Miasto rozwija się bardzo dynamicznie i wyprzedza konkurencję. W tym roku ma rekordowy budżet. Najwyższy w historii.

Wrocław się rozwija i przyciąga tłumy turystów

– Według raportu Eurostat jest najlepiej ekonomicznie rozwiniętym niestołecznym miastem Europy Środkowej i Wschodniej! Osiągnęliśmy najwyższe notowania również w światowym rankingu Globalization and World Cities. W ciągu 20 lat Wrocław zwiększył swój PKB ponad trzykrotnie, zmniejszając dystans do innych europejskich metropolii – cieszy się Jakub Mazur, wiceprezydent Wrocławia.

Warto jeszcze przypomnieć, że Wrocław jest także polską stolicą startupów, czego dowodzi raport „Polskie Startupy 2023". Aż 28 procent startupów zostało zarejestrowanych właśnie tutaj. – Jesteśmy dumni z naszych osiągnięć, ale my mierzymy wysoko. W tym roku sobie życzę, abyśmy byli jeszcze lepsi - i zrobimy to! – zapowiada Jakub Mazur.

Nic dziwnego, że rada miejska Wrocławia przyjęła budżet na obecny rok z gigantycznymi kwotami. Zakłada on rekordowe wydatki na rzecz mieszkańców na poziomie aż 7,2 miliarda złotych! Dochody per capita (w przeliczeniu na jednego mieszkańca) mają w przyszłym roku wynieść 10 055 zł. Są wyższe od zeszłorocznych o 1760 złotych.

– Po raz pierwszy przekroczymy 7 miliardów złotych. Z pewnością jest to budżet stabilny. Jesteśmy też pełni nadziei na to, co przyniesie najbliższy czas w naszym kraju. Liczymy m.in. na uruchomienie dodatkowych środków europejskich na inwestycje, bo te, które mamy z poprzedniego rozdania, właśnie się kończą – komentuje Marcin Urban, skarbnik Wrocławia.

Najwięcej stolica Dolnego Śląska wydaje na edukację i transport publiczny.

Źródła: Urząd Miasta Wrocław