Na przestrzeni ostatnich lat wrocławska Straż Miejska znacząco podwyższyła swój standard, m.in. dzięki środkom przeznaczonym na jej funkcjonowanie. Mowa zwłaszcza o zakupach radiowozów, otwarciu nowej siedziby przy ul. Na Grobli, a także kupnie bezzałogowych statków powietrznych, umożliwiających kontrolę spalanych odpadów.
- W ostatnich pięciu latach otrzymaliśmy 15 nowych radiowozów, cztery bezzałogowe statki powietrzne i przede wszystkim nową siedzibę, polepszającą warunki pracy. Te wszystkie inwestycje są warte miliony złotych, jednak należy pamiętać, że każda złotówka wydana na Straż Miejską w rzeczywistości jest przeznaczona na zwiększenie bezpieczeństwa mieszkańców Wrocławia – mówi komendant Straży Miejskiej, Piotr Kościelny.
Jedną z ważniejszych inwestycji, wpływających na poszerzenie zakresu działań strażników, było wzmocnienie Oddziału Ochrony Środowiska, mieszczącego się w nowej siedzibie przy ul. Hubskiej. Oddział został wyposażony w dodatkowy samochód terenowy, trzy kamery do monitoringu mobilnego, dwa wilgotnościomierze oraz urządzenie zadymiające, pozwalające lokalizować miejsca nielegalnych podłączeń ścieków. Dodatkowo Straż Miejska zyskała drony z niezbędnym osprzętem i oprogramowaniem, posiadające kamerę termowizyjną oraz głowice badające zawartość dymu w kominach.
- Wiemy, jak ważne jest środowisko i jego ochrona. W dzisiejszych czasach wszyscy musimy o nie dbać, dlatego możliwość przeprowadzania kontroli kominów, ścieków, czy wykrywanie nielegalnych wysypisk realnie przyczynia się do poprawy otoczenia, w którym żyjemy na co dzień – dodaje komendant Kościelny.
Co ważne, od kilku lat w Straży Miejskiej działa tzw. „Animal Patrol”. Ta specjalna jednostka dociera tam, gdzie pomocy potrzebują zwierzęta. Animalsi posiadają terenowy samochód oraz specjalistyczne wyposażenie, które umożliwia im transport oraz zaopiekowanie się zagubionymi zwierzętami lub tymi, które znajdują się w złych warunkach.
W momencie powoływania Straży Miejskiej, 32 lata temu, w formacji znajdowały się 23 etaty mundurowe. Dziś o bezpieczeństwo mieszkańców dba już ponad 300 strażników. Do ich obowiązków należy też m.in.: czuwanie nad porządkiem i kontrola ruchu drogowego; współdziałanie w zakresie ratowania życia i zdrowia, pomocy w usuwaniu awarii technicznych i skutków klęsk żywiołowych oraz innych miejscowych zagrożeń; zabezpieczenie miejsc przestępstw i katastrof; ochrona obiektów komunalnych i urządzeń użyteczności publicznej; współdziałanie w ochronie porządku podczas zgromadzeń i imprez publicznych; informowanie społeczności o stanie i rodzajach zagrożeń, inicjowanie działań mających na celu zapobieganie popełnianiu przestępstw i wykroczeń.