Według danych Startup Poland z ubiegłego roku, 21% krajowych startupów znajdowało się w województwie dolnośląskim. W tym roku ten wskaźnik procentowy jeszcze wzrósł. Jak wynika z najnowszego raportu, jest to już 28%. Drugie pod tym względem województwo mazowieckie jest obecnie siedzibą 19% polskich startupów. Małopolskie – 12%. Z raportu wynika, że geografia polskich startupów jest bardzo silnie skoncentrowana w tych trzech województwach. Żadne z pozostałych trzynastu nie ma nawet 10%.
- Wrocławski ekosystem startupowy kolejny rok z rzędu pokazuje siłę i kreatywność. Mamy we Wrocławiu społeczność bardzo mocno skupioną wokół innowacji i technologii. Spółki, które u nas powstają, nie boją się wyzwań, często są liderami na skalę światową. W tegorocznym raporcie uzyskaliśmy jeszcze lepszy wynik niż w roku 2022, co pokazuje jak dobrze ma się u nas biznes. Siłą naszego miasta są mieszkańcy. Wielka duma! – zaznacza prezydent Wrocławia Jacek Sutryk.
Była to dziewiąta edycja raportu „Polskie Startupy”. Na jego potrzeby przeprowadzono ankietę online za pomocą narzędzia SurveyLab. Badanie przeprowadzono w okresie 4 lipca – 4 września 2023. Wzięło w nim udział 4841 opiniodawców – w zdecydowanej większości byli to założyciele startupów.
Autorzy raportu wskazują, że doskonały wynik województwa dolnośląskiego i Wrocławia to efekt potencjału gospodarczego i naukowego. Ale też korzystnego położenia geograficznego – wiele firm ma możliwość włączenia się do łańcucha podwykonawców dla przemysłu niemieckiego.
W listopadzie, w ramach wydarzenia Made In Wrocław, siedem najlepszych firm z sektorów climate-tech, HR i med-tech zakwalifikowano do konkursu Tech Contest, w którym rywalizowały o wysokie nagrody finansowe na dalszy rozwój. Zwyciężył BioCam, proponując wsparcie diagnostyczne dla lekarzy: kapsułkę endoskopową, czyli urządzenie, przechodzące przez cały układ pokarmowy i monitorujące wszystkie zachodzące tam procesy. Jednym z najciekawszych rozwiązań ostatnich miesięcy był też produkt zaproponowany przez Alphamoon. Ta firma wprowadza na polski rynek inteligentną e-Teczkę, która przy pomocy sztucznej inteligencji ma wspierać istniejące systemy kadrowe, w tym cyfryzować teczki pracownicze.