Treści dostępne w serwisie zostały stworzone w komercyjnej współpracy z miastami

W czwartek, 20 marca, rusza rekrutacja do wrocławskich przedszkoli. Jeśli jesteś zameldowany i płacisz podatki we Wrocławiu, zwiększasz szansę na dostanie się dziecka do wybranej placówki. W tym roku są też dwie nowości usprawniające cały proces - wirtualny asystent rodzica oraz wyszukiwarka ułatwiająca znalezienie odkreślonych ofert diet czy zajęć językowych.

O przyjęciu decyduje liczba punktów, nie kolejność zgłoszeń. Można je uzyskać m.in. za posiadanie rodzeństwa w danej placówce czy posiadanie orzeczenia o niepełnosprawności (kandydata lub jego rodzica).

W tegorocznej rekrutacji do wrocławskich przedszkoli i oddziałów przedszkolnych przygotowano ok. 6,4 tys. miejsc w 158 placówkach. Biorą w niej udział dzieci urodzone w latach 2019-2022, ale i starsze roczniki posiadające decyzję o odroczeniu spełniania obowiązku szkolnego.

- Każde dziecko znajdzie miejsce w publicznej placówce. Już kolejny rok mamy więcej miejsc niż kandydatów, choć zapewne nie każdy maluch dostanie się do przedszkola pierwszego wyboru - mówi Jarosław Delewski, dyrektor Departamentu Edukacji w UM Wrocławia.

Rekrutacja prowadzona jest w pełni elektronicznie. To oznacza, że rekrutować dziecko do przedszkola można nie wychodząc z domu. Wystarczy, że rodzic posiada aktywny profil zaufany. W innym wypadku wniosek należy złożyć w placówce.

Wnioski w systemie (rekrutacje.edu.wroclaw.pl) można składać przez tydzień - od 20 (od godz. 12) do 27 marca (do godz. 15). Wyniki poznamy 22 kwietnia.

W tegorocznej rekrutacji uruchomiony zostanie wirtualny asystent. To nowa funkcjonalność połączona z chatem AI, która ma pomóc rodzicom sprawnie przejść cały proces. Jest też źródłem informacji o naborze.

- Uruchomiliśmy tę opcję w tym roku, jako pierwsi w Polsce podczas pierwszego etapu rekrutacji do szkół podstawowych. I faktycznie rodzice z tej pomocy często korzystali - podkreśla Marcin Miedziński, wicedyrektor Wydziału Przedszkoli i Szkół Podstawowych w UM Wrocławia. - Wirtualny asystent odpowie na pytania dotyczące m.in. zasad naboru czy wymaganych dokumentów - dodaje.

Drugą nowością jest wyszukiwarka przedszkoli pod względem oferowanych diet, zajęć językowych czy sal sensorycznych. - Wystarczy, że rodzic zaznaczy określoną dietę, np. bezglutenową czy bezmleczną lub zajęcia z danego języka i od razu pokaże mu się lista przedszkoli spełniających oczekiwania - zaznacza Marcin Miedziński.

O przyjęciu decyduje liczba punktów, nie kolejność zgłoszeń. Można je uzyskać m.in. za posiadanie rodzeństwa w danej placówce czy posiadanie orzeczenia o niepełnosprawności (kandydata lub jego rodzica). Dodatkowe punkty można otrzymać też za aktywny status w programie Nasz Wrocław i Nasz Wrocław MAX, czyli za zameldowanie i płacenie podatków w mieście.

Drugi etap ruszy 21 maja.

Źródła: Wrocław