Treści dostępne w serwisie zostały stworzone w komercyjnej współpracy z miastami

Cmentarz prawdopodobnie z XII- XIII wieku odkryli pracownicy prowadzący prace przy rewitalizacji Pałacu Hatzfeldów przy skrzyżowaniu ul. Wita Stwosza i Krowiej we Wrocławiu.

Pod dziedzińcem dawnego pałacu znaleziono ludzkie szczątki

Pałac był kiedyś siedzibą książęcej rodziny Hatzfeldów. Potem była tu galeria BWA Awangarda. Obecnie w budynku trwają przygotowawcze do odbudowy pałacu i budowy komfortowego hotelu. Podczas prac archeolodzy natrafili na cenne odkrycie. Pobliski kościół św. Wojciecha, przy którym zlokalizowany był cmentarz, pierwotnie zbudowany był w stylu romańskim (początek XII w.), a w kolejnych wiekach (po m.in. zniszczeniu i licznych przebudowach) uzyskał dzisiejszą formę. Na dziedzińcu nie tylko znaleziono groby, ale sukcesywnie odsłaniane są piwnice dawnego pałacu. A w nich w części pomieszczeń odkryto bruk o proweniencji nowożytnej - co ciekawe, bruk stanowiący niejako ówczesną „podłogę” piwnicy, został ułożony poniżej średniowiecznego poziomu piwnicy. Śladów średniowiecznej posadzki, jak dotąd nie ujawniono.

Odkryty został także najprawdopodobniej fundament centralnego odkurzacza, który obsługiwał pałac. Widoczne są także częściowe przemurowania niektórych pomieszczeń. Po oczyszczeniu ścian z wtórnych warstw zaprawy można będzie dokonać analizy i wskazać poszczególne etapy przebudów obiektu. Odsłonięte relikty architektury, zgodnie z warunkami decyzji dolnośląskiego konserwatora zabytków, będą wkomponowane w projekt budynku.

Źródła: DWKZ