Treści dostępne w serwisie zostały stworzone w komercyjnej współpracy z miastami

Rękopis biskupów polskich do biskupów niemieckich z 1965 roku po raz pierwszy został pokazany we Wrocławiu po latach! Biskupi polscy i niemieccy chcą by trafił na Listę UNESCO.

Rękopis listu biskupów polskich do niemieckich

„Przebaczamy i prosimy o przebaczenie” - autorem tych słów, jak i całego listu biskupów polskich do biskupów niemieckich był metropolita wrocławski Bolesław Kominek. Po blisko 60 latach od powstania dokumentu badacze z Centrum Historii Zajezdnia odnaleźli w Rzymie rękopis słynnego listu.

Dokument ten od grudnia zeszłego roku jest we Wrocławiu i 10 marca - w 50. rocznicę śmierci kard. Kominka - po raz pierwszy został zaprezentowany publicznie. Ciekawa jest historia powstania i odnalezienia listu biskupów polskich do biskupów niemieckich. Jeszcze kilka lat temu nie było stuprocentowej pewności co do autorstwa tego dokumentu. Dopiero odnaleziony w archiwum w Rzymie przez dyrektora Centrum Historii Zajezdnia Andrzeja Jerie i jego zastępcę dyr. CHZ Wojciecha Kucharskiego, rękopis listu napisany po niemiecku osobiście przez arcybiskupa Bolesława Kominka, pozwolił na bezdyskusyjne wskazanie autora słynnych słów „przebaczamy i prosimy o przebaczenie”.

Kardynał Bolesław Kominek był pierwszym powojennym arcybiskupem wrocławskim i uczestnikiem Soboru Watykańskiego II, ale przede wszystkim inicjatorem przesłania pojednania, które w historii nie miało sobie podobnych. Kard. Kominek to jedna z najwybitniejszych postaci powojennego Kościoła rzymskokatolickiego w Polsce i zarazem niekwestionowany mąż stanu. Jeszcze dobrze nie zabliźniły się wojenne rany, a on na przekór doraźnej politycznej kalkulacji już wiedział, że droga Polski do zjednoczonej Europy wiedzie przez pojednanie.

Arcybiskup Bolesław Kominek w swoim liście całkowicie zignorował istnienie „żelaznej kurtyny” i podział Niemiec na dwa państwa. Zwrócił się bezpośrednio do wszystkich biskupów niemieckich i ponad głowami polskich, sowieckich czy NRD-owskich komunistów, ponieważ pojednanie miało się dokonać w dialogu pomiędzy Polakami i Niemcami.

– Był ojcem nowoczesnego myślenia europejskiego, wskazując że być dobrym Polakiem i chrześcijaninem nie stoi w opozycji do bycia Europejczykiem – mówi arcybiskup Józef Kupny, metropolita wrocławski.

Po Wrocławiu jeździ już także tramwaj kard. Kominek. Wybitny sługa kościoła został patronem nowoczesnego Moderusa Gamma. Tramwaj nie tylko będzie woził pasażerów, ale również edukował o jednej z najważniejszych postaci w powojennej historii Wrocławia.

W archikatedrze na Ostrowie Tumskim można zobaczyć także wystawę „Orędownik Pojednania” przygotowaną przez Centrum Historii Zajezdnia (wstęp bezpłatny), która opowiada o największym dziele kard. Bolesława Kominka - liście, którego słowa „przebaczamy i prosimy o przebaczenie” stały się inspiracją dla wielu ludzi.

Źródła: Centrum Historii Zajezdnia