Treści dostępne w serwisie zostały stworzone w komercyjnej współpracy z miastami

24 sierpnia przypada Dzień Niepodległości Ukrainy. Z tej okazji Wrocławskie Centrum Rozwoju Społecznego w Punkcie Informacji dla Migrantów w Przejściu Dialogu przygotowało specjalną mapę Ukrainy. To wyjątkowe miejsce odwiedziła dziś delegacja Śląska Wrocław, z ukraińskimi przedstawicielami na czele.

Jehor Matsenko puka do bram pierwszego zespołu Śląska Wrocław. Trzymamy kciuki!

Valentyna Voitovych pracuje w Śląsku jako kierownik magazynu sportowego, odpowiada za sprzęt dla pierwszej drużyny i od wielu lat jest dobrym duchem w szatni Trójkolorowych. Na swoim koncie ma m.in. mistrzostwo Polski zdobyte z WKS-em w 2012 roku. Z kolei Jehor Matsenko to piłkarz Śląska grający na pozycji obrońcy. Do Wrocławia trafił w lutym tego roku, gra w drugiej drużynie, ale przed bieżącym sezonem został włączony do kadry pierwszego zespołu, z którym pojechał na obóz przygotowawczy i grał w sparingach. Na debiut w PKO Ekstraklasie jeszcze czeka, jednak jego pozycja w drużynie rośnie. Vala i Jehor to Ukraińcy, którzy dziś mają swój dzień i swoje wielkie święto. Święto Niepodległości.

W Przejściu Dialog wraz z Ukraińcami ze Śląska Wrocław pojawił się również Adrian Łyszczarz, pomocnik WKS-u, strzelec gola w ostatnim spotkaniu z Cracovią.

Na specjalnej mapie w Punkcie Informacji dla Migrantów obywatele Ukrainy mogli zaznaczać miejsca, z których przyjechali do Polski, a także napisać słowa wsparcia oraz pozdrowienia dla żołnierzy, swoich rodzin i wszystkich rodaków, którzy pozostają w ojczyźnie. Polacy (i nie tylko) wokół mapy rozmieszczali swoje życzenia dla Ukrainy z okazji święta niepodległości. Mapa kraju naszych wschodnich sąsiadów została więc wzbogacona o dwa serduszka — od Vali i Jehora — oraz kartkę z napisem "Śląsk Wrocław jest z Wami!" wykonaną przez Adriana. Zachęcamy do odwiedzin Przejścia Dialog (ul. Świdnicka) i wypisania swoich pozdrowień dla Ukrainy.

Lutowy atak Rosji na Ukrainę sprawił, że miliony osób codziennie potrzebowały i wciąż potrzebują wsparcia. Śląsk mocno angażuje się w pomoc, chociażby dwukrotnie przeznaczając część wpływów z biletów na rzecz fundacji zajmujących się wsparciem potrzebujących z Ukrainy. Piłkarki i piłkarze Śląska własnoręcznie pomagali również rozdysponowywać paczki w punkcie pomocy dla uchodźców, zawodnicy z akademii byli wolontariuszami na Dworcu Głównym (wydawanie pakietów i uzupełnianie zapasów w puntach pomocy), a klub organizował zajęcia i zapraszał na swoje mecze dziecięce drużyny z Ukrainy, które zostały w Polsce po rozegraniu turnieju i z powodu wojny nie wróciły do ojczyzny.

Źródła: Śląsk Wrocław