Treści dostępne w serwisie zostały stworzone w komercyjnej współpracy z miastami

We wrocławskim ZOO przyszedł na świat scynk nadrzewny. To świetna wiadomość, bo jest to gatunek rzadki oraz zagrożony wyginięciem.

Scynk nadrzewny żyje ponad 20 lat, uznawany jest za gada długowiecznego.

Scynk nadrzewny jest jajożyworodny. Samica rodzi zwykle jedno lub dwa młode. Jaja nie otaczają się wapienną skorupką, a rozwijają w ciele matki.

Potomstwo rodzi się bardzo duże i dobrze rozwinięte. Ten gatunek jest największą jaszczurką z rodziny scynków. Dorosły osobnik osiąga długość całkowitą (z ogonem) aż do 70 cm. Żyją ponad 20 lat, co u gadów nazywane jest już długowiecznością.

Od innych scynków odróżnia je fakt, że są gatunkiem roślinożernym. W ich menu znajdują się liście drzew, kwiaty, owoce i grzyby. Posiadają też bardzo chwytliwy ogon, czego u innych scynków nie zobaczymy. W Czerwonej Księdze Zagrożonych Gatunków przypisano mu status NT (near threatened). Nie wiadomo jaka jest ich rzeczywista sytuacja w naturze. Badania terenowe są niemożliwe ze względu na miejscowe konflikty etniczne. Na Wyspach Salomona gatunek ten uznawany jest za zagrożony wyginięciem.

Mamy też inne dobre informacje – z frontu walki o przetrwanie nosorożców indyjskich. Otóż 2022 to pierwszy od 1977 rok, w którym żaden nosorożec indyjski zamieszkujący Park Narodowy Kaziranga w stanie Asam nie został zabity przez kłusowników. Co w tym wyjątkowego? Na przestrzeni lat 2001-2021 w rezerwacie ofiarami kłusowników padło ponad 190 osobników.

Z powodu kłusownictwa nosorożce indyjskie otarły się o wymarcie. W najgorszych czasach żyło ich zaledwie około 200 osobników. Dzięki ścisłej ochronie, prowadzonej od lat 70. XX wieku, populacja odradza się i szacowana jest obecnie na 3600 zwierząt. Wrocławskie ZOO, w którym można odwiedzić rodzinę nosorożców indyjskich, razem z Fundacją DODO od lat wspiera walkę o przetrwanie gatunku. Tylko w 2022 roku przekazało na ten cel 26 tys. zł.

Źródła: ZOO Wrocław