– Glediczje zostały specjalnie dobrane do tego miejsca ze względu na swój ażurowy kształt. Rośliny sadzimy w specjalnie przygotowanym substracie – mówi Marek Szempliński, z Zarządu Zieleni Miejskiej. – Drzewa są najpierw delikatnie przycinane, żeby miały łatwiejszy start. Nie ma tu tradycyjnego dołka, bo nie opierać ich na betonie, kotwimy drzewo do podłoża z substratu i aby zapewnić odpowiednią miąższość przysypujemy kolejną warstwą substratu. Na ich stanowisku jest on bardziej żyzny. Te nasadzenia będą stanowiły punkt odniesienia dla pozostałej części zagospodarowania placu.
Zarząd Zieleni Miejskiej sadzi na placu glediczje trójcierniowe, o wysokości do 5 metrów, które nie mają zbyt rozbudowanych koron i systemów korzeniowych, a to w tym miejscu ma duże znaczenie, ponieważ pod dużą częścią placu jest parking podziemny. Oprócz drzew pojawią się na Nowym Targu krzewy m.in. orszelina olcholistna, kalina koreańska i kalina koralowa, wiśnie ozdobne, liczne byliny, trawy, paprocie, pnącza (powojnik i wiciokrzew zaostrzony), rośliny cebulowe (cztery odmiany czosnków ozdobnych oraz tulipany). Łącznie przebudowane zostanie około 60 % dawnego placu targowego placu. Wykonawca zdemontował istniejącą kostkę brukową i płyty. W zależności od miejsca nawierzchnia została rozebrana na głębokość 35, 45 i 60 centymetrów. Potem założył nową izolację i przygotowuje warstwy oparte na systemie zielonego dachu - pod ziemią jest tu bowiem duży parking dla samochodów i trzeba go zabezpieczyć. Nowa nawierzchnia placu została w dużej części wypełniona substratem glebowym (specjalny rodzaj podłoża). Ponadto rabaty zostaną wyniesione na 25 cm. Dzięki czemu uzyskane zostaną warunki potrzebne do rozwoju roślin. Konieczne prace związane są także z budową przyłącza wodociągowego, systemu automatycznego nawadniania i wyposażeniem terenu w nowe elementy małej architektury. Najważniejsze w tej inwestycji są jednak rośliny. Historyczny plac przed którym stoi główny budynek Urzędu Miasta we Wrocławiu z betonowego zmieni się w zielony.
– Na placu pojawi się ponad 63 tysiące roślin. W tym 172 nowe drzewa, ponad 27 tysięcy bylin, blisko 13 tysięcy traw, 23 tys. roślin cebulowych – wylicza Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia.
Inwestycja kosztuje ponad 10 milionów złotych.