Łącznie przebudowane zostanie około 60 % dawnego targowego placu. Wykonawca musi zdemontować w dużej części istniejącą kostkę brukową i płyty. W zależności od miejsca zostanie rozebrana na głębokość 35, 45 i 60 centymetrów. Potem założy nową izolację i przygotuje warstwy oparte na systemie zielonego dachu - pod ziemią jest bowiem duży parking dla samochodów i trzeba go zabezpieczyć. Nowa nawierzchnia placu zostanie w dużej części wypełniona substratem glebowym (specjalny rodzaj podłoża). Ponadto rabaty zostaną wyniesione na 25 cm. Dzięki czemu uzyskane zostaną warunki potrzebne do rozwoju roślin. Konieczne prace związane są także z budową przyłącza wodociągowego, systemu automatycznego nawadniania i wyposażeniem terenu w nowe elementy małej architektury.
Najważniejsze w tej inwestycji są jednak rośliny. Historyczny plac przed którym stoi główny budynek Urzędu Miasta we Wrocławiu z betonowego zmieni się w zielony. – Na placu pojawi się ponad 63 tysiące roślin. W tym 172 drzewa, ponad 27 tysięcy bylin, blisko 13 tysięcy traw, 23 tys. roślin cebulowych – wylicza Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia.
Zarząd Zieleni Miejskiej planuje posadzić na placu iglicznie trójcierniowe, o wysokości do 5 metrów, które nie mają zbyt rozbudowanych koron i systemów korzeniowych, a to w tym miejscu ma duże znaczenie, ponieważ pod dużą częścią placu jest parking podziemny. Oprócz drzew pojawią się na Nowym Targu krzewy m.in. orszelina olcholistna, kalina koreańska i kalina koralowa, wiśnie ozdobne, liczne byliny, trawy, paprocie, pnącza (powojnik i wiciokrzew zaostrzony), rośliny cebulowe (cztery odmiany czosnków ozdobnych oraz tulipany). Inwestycja będzie kosztowała ponad 10 milionów złotych. Ma zakończyć się wiosną przyszłego roku.