Przypomnijmy, że 25-26 października we Wrocławskim Centrum Kongresowym przy Hali Stulecia odbędzie się Kongres Kultury Wrocławia i Dolnego Śląska.
- Organizujemy go pod hasłem „sztuka współpracy”. Aby to hasło było kompletne, musimy zaprosić ludzi, by tę kulturę i sztukę współtworzyli. Dlatego do 13 września będzie trwał nabór dla wszystkich mieszkańców Wrocławia i Dolnego Śląska. Zachęcamy do zgłaszania projektów na otwarte dla wszystkich koncerty, happeningi, wydarzenia artystyczne, warsztaty – mówi wiceprezydent Wrocławia Renata Granowska. - Niech to będą wydarzenia, które połączą sąsiadów i pokolenia, a przede wszystkim pokażą nam, jaki jest cały Dolny Śląsk. To kraina wspaniałych ludzi, mozaika kulturowa, a przy tym miejsce z tysiącletnim dziedzictwem, po które nauczyliśmy się już sięgać niewybiórczo i się nim inspirować – dodaje Renata Granowska.
W ramach dolnośląskich grantów można zgłosić propozycję działań z dowolnej dziedziny artystycznej. Mogą być to sztuki wizualne, muzyka, taniec, teatr, architektura, sztuki performatywne, nowe media. Zgłaszać się mogą zarówno osoby fizyczne, grupy nieformalne (np. kolektywy artystyczne), jak i organizacje pozarządowe (NGO). Dziesięć najlepszych propozycji otrzyma dofinansowanie po 10 tys. złotych. Wybranych zostanie pięć, które mają być zrealizowane na terenie Wrocławia i pięć na pozostałym obszarze naszego województwa. Termin przeprowadzenia zwycięskich projektów – od 1 października do 30 listopada, z zastrzeżeniem, że dane przedsięwzięcie ma się rozpocząć nie później, niż 25 października, czyli w chwili otwarcia Kongresu Kultury Wrocławia i Dolnego Śląska
Wnioski do dolnośląskich grantów można składać już teraz. Przyjmowane są do 13 września. Dokładniejsze informacje na temat naboru, regulaminu oraz formularz aplikacyjny można znaleźć tutaj: https://sztukawspolpracy.pl/kongresowe-granty/
Warto pamiętać, że równolegle do wspólnych działań samorządu Wrocławia i województwa, realizowany jest lokalny program Mikrograntów realizowany we Wrocławiu. Nabór rusza już 1 września i potrwa do 15 września.
Tradycyjnie w ramach miejskich Mikrograntów istnieją trzy ścieżki naborowe. Pierwsza jest przeznaczona dla osób fizycznych i grup nieformalnych, druga dla organizacji pozarządowych (NGOs), trzecia – dla nieformalnych grup młodzieżowych w wieku 13-21 lat. Maksymalna kwota dofinansowania działań organizacyjnych, technicznych, promocyjnych wynosi odpowiednio 5 tys. złotych (osoby fizyczne i grupy nieformalne), 10 tys. złotych (NGO), 1 tysiąc złotych (młodzieżowe). Program finansuje gmina Wrocław. Realizują go Wrocławski Instytut Kultury oraz fundacja Umbrella w partnerstwie ze stowarzyszeniem Tratwa.
– Wrocławianie i wrocławianki od lat udowadniają, że mają głowy pełne pomysłów na fantastyczne projekty. Jesteśmy pewni, że i tym razem się nie zawiedziemy. Ponieważ jest to nabór jesienny, chcemy jednak zwrócić uwagę na jego specyfikę w porównaniu do poprzedniego. Realizacja programów będzie trwała od końca października, przez listopad, do 10 grudnia. To okres, który zdecydowanie mniej sprzyja planowaniu aktywności plenerowych – wyjaśnia Marta Konieczna z Wrocławskiego Instytutu Kultury, jedna z koordynatorek miejskich Mikrograntów.
Po szczegóły dla każdej z trzech ścieżek Mikrograntów zapraszamy tutaj: