Co wydarzy się podczas remontu na ulicy Olszewskiego? Na ponad kilometrowym odcinku od Alei Wielkiej Wyspy do ul. Spółdzielczej zostanie na początku sfrezowana masa bitumiczna, Następnie wymieniona będzie nawierzchnia jezdni, wzmocniona zostanie jej konstrukcja, wyregulowane będą historyczne krawężniki, wyremontowane zjazdy. Wszystko zgodnie z zaleceniami wojewódzkiego konserwatora zabytków.
Prowadzone prace wiążą się ze zmianami w ruchu drogowym na Biskupinie.
– Wykonawca będzie działał od soboty na odcinku od ulicy Chełmońskiego do ulicy Spółdzielczej. Kierowcy jadący w stronę centrum pojadą objazdem. Proponowana trasa w kierunku centrum prowadzi ulicą Spółdzielczą do ulicy Dembowskiego i dalej na AWW. W przeciwnym kierunku ruch pozostaje bez zmian – mówi Piotr Paś, prezes Wrocławskich Inwestycji. – Prace na tym odcinku chcemy zakończyć do końca sierpnia ze względu na Jednocześnie czekamy na uzgodnienie wojewódzkiego konserwatora zabytków na prace na ostatnim odcinku ul. Olszewskiego od ulicy Gersona do Bacciarellego. Chcemy je rozpocząć jak najszybciej to będzie możliwe. Wcześniej poprawiliśmy już stan nawierzchni od ul. Spółdzielczej do Gersona i kierowcy chwalą sobie ten odcinek.
Bardzo ważnym elementem tego zadania będzie poprawa warunków bytowych ponad 100-letnich dębów rosnących przy tej głównej ulicy Biskupina.
W sumie tylko na tym fragmencie rośnie 125 dębów w zdecydowanej większości są to olbrzymie kilkudziesięciometrowe drzewa.
– To jedna z najpiękniejszych tego typu miejskich alei w Polsce. Chcemy, aby dęby żyły w jak najlepszym zdrowiu kolejne lata i dlatego wykonawca będzie zajmował się otoczeniem tych drzew likwidując masę bitumiczną w ich otoczeniu od strony jezdni – mówi profesor Monika Ziemiańska z Uniwersytetu Przyrodniczego, która będzie nadzorować prace.
Wykonane zostaną przy ul. Olszewskiego liczne działania pielęgnacyjne poprawiające warunki bytowe drzew. Na początku zdjęta zostanie warstwa masy bitumicznej z korzeni od strony jezdni znajdująca się na dawnej zniszczonej drodze rowerowej. Przeprowadzona zostanie tu aeracja gleby. Zostanie wykonana przez znanego arborystę Macieja Motasa. – Wykorzystamy do prac air spade, który pozwoli na bezinwazyjne rozluźnianie gleby w pobliżu bryły korzeniowej dębów – mówi Maciej Motas, który wcześniej zajmował się poprawianiem warunków bytowych dębów na ul. Olszewskiego od strony torowiska tramwajowego.
To nie koniec zabiegów pielęgnacyjnych przewidzianych przy tym zadaniu. Przy drzewach pojawi ziemia kompostowa, zrąbki, planowana jest mikoryzacja, zastosowane będą kwasy humusowe oraz specjalne nawożenie. – Nawożenie na podstawie badań zostanie dostosowane do potrzeb drzew – uzupełnia Monika Ziemiańska.
To nie koniec planów inwestycyjnych na tej ulicy. Wrocławskie Inwestycje w tym roku planują ogłosić przetarg na projektowanie drogi dla rowerów na ul. Olszewskiego. Zaplanowana ma być po północnej stronie między torowiskiem, a istniejącym chodnikiem.