- We Wrocławiu rodzice mogą starać się o przyjęcie dziecka do 17 publicznych żłobków, 111 placówek prywatnych dofinansowywanych przez miasto oraz 15 dziennych opiekunów – przypomina Joanna Nyczak, dyrektorka Wydziału Zdrowia UMW.
Rekrutacja prowadzona jest w sposób ciągły, co oznacza, że wnioski można składać przez cały rok i na bieżąco przydzielane są dzieciom miejsca. Wyjątkiem jest okres wiosenno-letni. Wtedy jednocześnie przydzielana jest duża liczba miejsc, które zostaną zwolnione od września, głównie przez dzieci idące do przedszkoli i zmieniające grupy.
Aby sprawnie przeprowadzić nabór do żłobków, system rekrutacyjny musi zostać zaktualizowany. Stąd będą trzy krótkie przerwy w jego działaniu. Pierwsza od 14 do 29 maja, przeznaczona na aktualizację danych (wprowadzanie do systemu informacji o wolnych miejscach i przypisywanie oczekujących dzieci do poszczególnych grup wiekowych). 29 maja rodzice zobaczą w systemie liczbę miejsc wolnych na 1 września oraz swoją pozycję na liście oczekujących.
Od 29 maja do 5 czerwca system zostanie udostępniony dla rodziców/opiekunów. W tym czasie będzie możliwość składania wniosków oraz dokonywania zmian w złożonych wnioskach.
6 czerwca znów zostanie wstrzymana możliwość logowania się do systemu. W tym czasie system będzie przydzielał miejsca oczekującym w taki sposób, by jak największa liczba dzieci została zakwalifikowana. Wyniki kwalifikacji poznamy 20 czerwca, a do 3 lipca rodzice będą mieli czas na złożenie dokumentów i podpisanie umowy. Wnioski rodziców, których dzieci nie dostaną się do żłobków, przejdą do rekrutacji ciągłej (na koncie rodzica zostanie umieszczona odpowiednia informacja).
Trzecia przerwa potrwa od 4 do 5 lipca. Po niej nastąpi powrót do rekrutacji ciągłej.
W tym roku na opiekę nad dziećmi do lat trzech Wrocław przeznaczy 97,6 mln zł. To kwota m.in. na finansowanie i dofinansowanie ponad 6 tys. miejsc w żłobkach i klubach dziecięcych oraz miejsc u opiekunów dziennych.