Treści dostępne w serwisie zostały stworzone w komercyjnej współpracy z miastami

To warto zobaczyć! Podróż do wnętrza Ziemi to wystawa odnosząca się do lokalizacji i historii galerii BWA Wrocław Główny. Łączy ze sobą dwa kluczowe dla tego miejsca wątki: podróż i węgiel kamienny. Na wystawie swoje prace prezentuje 15 artystów z Polski i Ukrainy. Stworzone przez nich prace odwołują się do motywów eksplorowania i zdobywania świata, relacji z podziemiami i geologicznych przekształceń planety.

Wystawa będzie czynna od piątku 10 marca

Punktem wyjścia dla wystawy jest słynna powieść Juliusza Verne’a z 1864 roku, w której główni bohaterowie odbywają podziemną wyprawę, będącą swoistą podróżą w czasie. W trakcie schodzenia do jądra Ziemi doświadczają wielu fantastycznych przygód.

Podróż do wnętrza Ziemi ma charakter eseju wizualnego, w którym sztuka ilustruje ludzkie relacje z wnętrzem naszej planety. Jednocześnie wystawa łączy ze sobą dwa wątki kluczowe dla miejsca, w którym jest zorganizowana: podróż i węgiel kamienny.

W historycznych salach galerii BWA Wrocław Główny na I piętrze Dworca Głównego można zobaczyć za darmo ponad 20 prac, stworzonych w rozmaitych mediach - od malarstwa i rzeźby, przez instalację i kolaż, po fotografię i film. Artyści i artystki zaproszeni do wystawy przyglądają się stosunkowi człowieka do geologicznych zasobów, a ekspozycja przywodzi na myśl dawne muzea historii naturalnej. W pracach pojawiają się wizje podziemnych światów i początków życia, a także temat wydobywania i spalania paliw kopalnych, które to procesy ściśle dyktują warunki życia polityczno-ekonomicznego. Człowiek ukazany jest w relacji do podziemi - z ich zasobami, skałami, minerałami, archeologicznymi artefaktami. Wystawę można oglądać do 11 czerwca.

Źródła: BWA