Treści dostępne w serwisie zostały stworzone w komercyjnej współpracy z miastami

Rozczytana Aglomeracja, program krzewienia czytelnictwa w Aglomeracji Wrocławskiej, wkracza w swój dziewiąty rok! Setki spotkań autorskich i tysiące zadowolonych czytelników nie sprawiły, że organizatorzy spoczęli na laurach. Zobacz, co przygotowali na najbliższy rok!

Marta Kucharska podczas spotkania w Wiszni Małej. A już 31 stycznia będzie w Wiązowie.

Jako pierwsza na tapet idzie Marta Kucharska. Wrocławska pisarka (i lekarka) wydała do tej pory trzy zbiory opowiadań, a w listopadzie 2022 roku ukazała się jej pierwsza powieść. Rozgrywająca się w Krainie Wygasłych Wulkanów na Dolnym Śląsku „Tarnina” to powieść drogi, ale to polna droga, przez pierwotny bukowy las, przez pokrzywy, ostępy, bagna, przez wiejskie ścieżki, przez przeszłość i teraźniejszość. To poradnik medyczny, ale nietypowy, przynajmniej jak na lekarkę. Ziołolecznictwo na wszystko. Tę książkę warto czytać z notesem w ręku. A potem łazić niespiesznie, najlepiej po Pogórzu Kaczawskim, zbierać i stosować.

Inauguracyjne spotkanie odbyło się już 24 stycznia w Wiszni Małej, a we wtorek, 31 stycznia, autorka spotka się z czytelnikami w Gminnej Bibliotece Publicznej w Wiązowie. Wydarzenie w malowniczym dolnośląskim miasteczku, z pięknie odrestaurowanym rynkiem, rozpocznie się o godz. 17, a na miejscu możliwy będzie zakup książki oraz uzyskanie autografu.

To oczywiście dopiero początek atrakcji, jakie przygotowała dla Was Rozczytana Aglomeracja. Nazwiska kolejnych autorów i przede wszystkim autorek będziemy ujawniać stopniowo. Na pewno nie zabraknie też Grahama Mastertona, który szczególnie ukochał sobie Wrocław oraz jego okolice i przyleci do Polski, by wręczyć nagrody w siódmej już edycji ogólnopolskiego konkursu literackiego „W więzieniu pisane” swojego imienia.

Konkurs był skierowany do osób przebywających w zakładach karnych na terenie kraju, a impulsem okazała się wizyta pisarza w zakładzie w Wołowie, po której zaskoczony Masterton przyznał, że było to jedno z najlepszych spotkań w jego pisarskiej karierze. Tak powstał wyjątkowy projekt „W więzieniu pisane”. W pierwszej edycji konkursu przesłano aż 130 opowiadań, które zostały przetłumaczone na język angielski i przekazane pisarzowi. Masterton sam wybrał laureatów oraz osobiście wręczył nagrody zwycięzcom na specjalnej gali.

Aktualizowany na bieżąco harmonogram wydarzeń można śledzić na stronie rozczytana.pl oraz na fanpage’u Rozczytanej Aglomeracji na Facebooku.

Jonathan Carroll też tu był

Program „Rozczytana Aglomeracja” powstał w 2015 roku, by promować czytelnictwo wśród mieszkańców Aglomeracji Wrocławskiej. Pierwsze działania nakierowane były na najmłodszych. Program nabrał rumieńców już kilka miesięcy później, gdy oferta spotkań autorskich poszerzyła się o wydarzenia skierowane do dorosłych. Od tego czasu odbyło się kilkaset spotkań autorskich, a oferta programu została wzbogacona o warsztaty literackie oraz coroczne dary książkowe dla bibliotek dzięki hojności zaprzyjaźnionych wydawnictw. Wśród współpracujących z Rozczytaną Aglomeracją autorów znalazło się wiele znanych i nagradzanych nazwisk, m.in. Jonathan Carroll, laureaci Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus Kateryna Babkina oraz Maciej Płaza, laureatka Nagrody Literackiej Witolda Gombrowicza Barbara Sadurska czy nestorzy polskiej literatury Józef Hen i Jacek Bocheński.

Źródła: Aglomeracja Wrocławska