Treści dostępne w serwisie zostały stworzone w komercyjnej współpracy z miastami

Studenci wrocławskiej ASP inspirują, a miasto sprawdza, czy proponowane projekty można wykorzystać przy tworzeniu małej architektury we Wrocławiu. Skończył się pierwszy etap tej współpracy. Najpierw urzędnicy miejscy i eksperci rozmawiali ze studentami, dzieląc się doświadczeniami praktycznymi. Na tej podstawie studenci stworzyli swoje projekty.

Stojaki rowerowe - projekt Mateusza Kołodziejczyka, Zofii Żołądź i Julii Wysockiej.

Zakończyło się pierwsze wyzwanie postawione przed studentami wrocławskiej ASP w ramach projektu „Przyjazne Miasto”, prowadzonego przy współpracy ASP z Biurem Smart City UM Wrocławia.

- Opierając się na założeniach idei SmartCity, chcemy zaoferować mieszkańcom miasto z wysoką jakością życia, dobrą infrastrukturą, przyjaznym środowiskiem i transportem oraz prężną gospodarką i edukacją. CityLab ma na celu wytworzenie w przestrzeni miasta obszarów, w ramach których przedsiębiorcy, start-up, naukowcy i konsorcja tych podmiotów będą mogły testować autorskie, unikalne i niespotykane do tej pory w przestrzeni publicznej rozwiązania - mówi Robert Bednarski, zastępca dyrektora ds. SmartCity w Wydziale Promocji Miasta i Turystyki UM Wrocławia.

Projekt „Przyjazne Miasto” zakłada długotrwałą współpracę. Pierwszym wyzwaniem jest bezpieczeństwo rowerzystów oraz infrastruktura pod nazwą „Rowerowy Wrocław”.

- Projekt udał się w stu procentach. Studenci zaprezentowali zupełnie nowe podejście do parkowania rowerów w mieście, nowe podejście do tworzenia stacji naprawczych czy narzędzi przy nich. Np. stojak rowerowy wyposażony w gumową listwę chroniącą ramę roweru przed zarysowaniem czy samoobsługowe stacje naprawcze, wykonane w ten sposób, aby narzędzia się nie plątały i były łatwe i tanie w produkcji. Głównym założeniem było to, że jako Akademia tworzymy projekty, które będą mogły rzeczywiście w przestrzeni miejskiej zaistnieć - mówi dr Krzysztof Kubasek, kierownik pracowni prospołecznej w katedrze wzornictwa wrocławskiej ASP.

Powołano zespół projektowy w składzie Katarzyna Kusowska (oficerka rowerowa), Robert Bednarski, prof. Piotr Jędrzejewski (pracownia projektowania kinetycznego ASP), dr Krzysztof Kubasek oraz dr Jarosław Kowalczyk (pracownia Komunikacji Wizualnej ASP).

- Domykamy etap koncepcji, ale zanim będzie można podejmować decyzje dotyczące wprowadzania pomysłów w życie, konieczne jest m.in. sprawdzenie

zaproponowanych rozwiązań pod kątem technicznym i technologicznym oraz przetestowanie ich. Dodam, że obserwowanie procesu twórczego studentów od samego początku było fascynujące. To też pokazuje, że niekiedy zbyt mocno przywiązujemy się do istniejących rozwiązań, tymczasem można spojrzeć na sprawę zupełnie inaczej – mówi Katarzyna Kusowska, oficerka rowerowa.

Projekt „Przyjazne Miasto” zakłada długofalową współpracę Urzędu z ASP. W kolejnym semestrze studenci mają pochylić się nad kwestią rozwiązań dla pieszych.

Źródła: Wrocław
Tags:
  • rower