Treści dostępne w serwisie zostały stworzone w komercyjnej współpracy z miastami

Jest przetarg na projekt remontu ronda na pl. Powstańców Śląskich! Poprawić ma się bezpieczeństwo i komfort kierowców, rowerzystów oraz pieszych. Zrewitalizowany z nową zielenią będzie mini park w sercu historycznego ronda jednego z symboli Wrocławia.

Rondo na Powstańców Śląskich czeka na inwestycję. Najpierw miasto jednak musi przygotować dokumentację projektową

– Poprawa komfortu jazdy i stanu technicznego wrocławskich ulic to nasz cel na najbliższe lata. Przy okazji planowanej na przyszły rok wymiany nawierzchni na ulicy Powstańców Śląskich nie możemy zapomnieć o charakterystycznym rondzie, skrzyżowaniu w kształcie gwiazdy tworzącym wraz z otaczającą go zabudową mieszkalną plac Powstańców Śląskich – mówi Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia.

Celem remontu placu będzie przede wszystkim przywrócenie komfortu jazdy kierowcom, ale również rewitalizacja miejskiego skweru, czyli pięknego mini parku wewnątrz okręgu. – Zielona obręcz wraz z placem Powstańców Śląskich są pozostałością historycznego układu urbanistycznego, powstałego pod koniec XIX wieku: dzielnicy cesarza Wilhelma. Po wojnie dzielnica ta przeobraziła się we współczesne osiedle Południe, gwiaździsty układ ulic wokół ronda pozostał jednak niezmienny i zamierzamy ten historyczny element w jak największym stopniu zachować: poniemiecką, nierówną kostkę na jezdni zastąpią nowe, równe granitowe bloki. Wnętrze ronda przejdzie natomiast metamorfozę uzyskując bardziej parkowy charakter – uzupełnia prezydent Jacek Sutryk.

Prace w zielonej części ronda będą polegały przede wszystkim na podkreśleniu parkowego charakteru tego obszaru poprzez dodatkowe nasadzenia i rozbrukowanie wszystkich alejek, za wyjątkiem głównego ciągu pieszo - rowerowego biegnącego wzdłuż osi torowiska.

Projektowanie miasto chce zakończyć w przyszłym roku i byłaby to data symboliczna, bo w 2025 roku „plac gwiaździsty” będzie obchodzić swoje 130 urodziny. Prace przy tej inwestycji nadzoruje Zarząd Dróg i Utrzymania Miasta.

Wzorowane na Paryżu

Rondo na placu Powstańców Śląskich jest jednym z ośmiu zachowanych w Polsce zabytkowych układów drogowych, wśród nich są m.in. plac Zbawiciela w Warszawie, rondo Solidarności w Łodzi czy plac Grunwaldzki w Szczecinie. Wszystkie oparte na planie gwiazdy z promienistym układem ulic, niezwykle popularne i modnych w XIX wiecznej Europie chcącej naśladować Paryż.

Protoplastą takiego układu drogowego był bowiem ówczesny plac Gwiazdy, aktualnie rondo Charlesa de Gaulle’a z symbolicznym łukiem Triumfalnym.

Źródła: ZDIUM