Treści dostępne w serwisie zostały stworzone w komercyjnej współpracy z miastami

W czerwcu ruszył powszechny, darmowy program szczepień przeciwko wirusowi HPV dla dziewczynek i chłopców w wieku 12 i 13 lat, finansowany z budżetu państwa. Darmowe szczepienia przeciwko wirusowi brodawczaka realizowane są we Wrocławiu już od 12 lat. W tym czasie w stolicy Dolnego Śląska zaszczepionych zostało blisko 27 tys. nastolatków! Wrocław wydał na ten cel ponad 9 mln zł.

Wrocław nie tylko zaszczepia, ale też organizuje w szkołach edukacyjne spotkania dla młodzieży i rodziców.

- Start rządowego programu szczepień nie oznacza, że Wrocław zawiesza działalność w tym zakresie. Ministerstwo Zdrowia finansuje zakup szczepionek i organizację szczepień, ale nie prowadzi edukacji dotyczącej HPV. Dlatego we Wrocławiu wciąż będziemy organizować w szkołach spotkania edukacyjne dla młodzieży i ich rodziców. W takich spotkaniach wzięło do tej pory udział ponad 30 tys. rodziców i ponad 37 tys. dzieci. Chcemy, aby wrocławianki i wrocławianie świadomie dokonywali wyborów, gwarantujących bezpieczeństwo zdrowotne dla siebie i swoich dzieci – podkreśla Joanna Nyczak, dyrektorka Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych UMW.

Wrocławski program profilaktyki zakażeń wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV) to realizowane od 2010 roku działania, obejmujące nie tylko szczepienia, ale także szereg przedsięwzięć edukacyjnych dla nastolatków i ich rodziców. Zasady jego funkcjonowania odpowiadają założeniom Światowej Organizacji Zdrowia. I to właśnie dzięki działaniom edukacyjnym Wrocław może pochwalić się rekordową wyszczepialnością na poziomie 72,5 procent! Na podobnym poziomie szczepione są nastolatki między innymi w Finlandii, Norwegii, Szwecji czy Wielkiej Brytanii.

- Taka edukacja powinna być prowadzona w całej Polsce. Wirus HPV jest odpowiedzialny za raka szyjki macicy u kobiet, ale także nowotwory górnych dróg oddechowych u mężczyzn – a te nowotwory zabijają. Edukacja jest niezbędnym czynnikiem, by skutecznie z nimi walczyć. Wrocław zawsze był miastem, które dbało o zdrowie mieszkańców, a tak wysoka wyszczepialność oznacza, że miejski program jest bardzo skuteczny – mówi prof. Alicja Chybicka, specjalistka onkologii i hematologii dziecięcej, immunologii i transplantologii klinicznej.

Ze 140 przychodni, które dotąd szczepiły nastolatków we Wrocławiu, nowe umowy z Ministerstwem Zdrowia podpisało 79 placówek. Lista przychodni: https://pacjent.gov.pl/aktualnosc/szczepienie-ktore-chroni-przed-rakiem. Rodzice mogą zgłosić się do wybranej przez siebie placówki.

We Wrocławiu, w roku szkolnym 2022/2023, programem szczepień przeciwko HPV objętych zostało w sumie 4034 trzynastolatków, w tym 2019 chłopców. Po upływie 6 miesięcy od pierwszej dawki należy ponownie zgłosić się do poradni po drugą dawkę szczepienia. Takie postępowanie gwarantuje optymalną ochronę przed HPV, a tym samym przed rakiem szyjki macicy oraz innymi chorobami nowotworowymi będącymi następstwem zakażenia HPV.

Co roku na świecie raka szyjki macicy wykrywa się u 500-600 tys. kobiet. W Polsce taką diagnozę słyszy ok. 3 tys. kobiet. Wg danych serwisu Onkonet w 2020 r. stwierdzono u nas 3 tys. 862 zachorowań i 2 tys. 137 zgonów. Polska ma jeden z najwyższych wskaźników zachorowalności i umieralności w Europie. Jak wynika z danych Krajowego Rejestru Nowotworów, mamy też jeden z najniższych w Europie odsetek przeżyć 5-letnich, będący miarą wyleczalności — 48,3 proc. Średnia europejska to 62,1 proc.

Wrocławski program profilaktyki zakażeń wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV) od 2010 roku:

32 160 - liczba rodziców objętych edukacją

37 581 - liczba uczniów objętych edukacją

26 704 - liczba dziewcząt i chłopców zaszczepionych przeciwko HPV

72,52% - średnia wyszczepialność we wszystkich edycjach

9 252 851,00 zł - łączny koszt wszystkich edycji programu.

Źródła: Wrocław