Brzeg został lokowany w połowie XIII wieku i wtedy też ukształtował się jego układ urbanistyczny. W centrum zlokalizowano rynek i na nim wzniesiono pod koniec XIII stulecia wieżę. Wykorzystywano ją do celów administracyjnych, ale stanowiła też symbol lokalnych władz. Wraz z upływem dziesięcioleci obok wieży zaczęły powstawać zabudowania przeznaczone dla rządzących miastem.
Gotycki gmach ratusza w połowie XVI wieku nie zaspokajał już aspiracji władz. Z tego powodu planowały one przebudowę obiektu w nowym stylu. Działania te przyspieszył pożar, który wybuchł w 1569 roku. Przygotowania do odbudowy ruszyły jeszcze w tym samym roku.
Od początku pracami interesował się książę brzeski Jerzy II Piast, który im patronował i wspierał, a przy odbudowie działali wybitni włoscy architekci. Pod ich wpływem powstał do 1577 roku budynek o formie pałacu miejskiego. Wykorzystując stare mury ukształtowano go na planie prostokątnej podkowy. Od zachodu zlokalizowano fasadę reprezentacyjną z arkadową loggią, dwoma wieżami komunikacyjnymi oraz trzema lukarnami dachu. Samą wieżę zegarową przykryto renesansowym hełmem.
W ciągu kolejnych stuleci gmach przechodził jedynie kosmetyczne przekształcenia. W 1646 roku wielka sala znajdująca się na pierwszym piętrze zyskała efektowny, modrzewiowy strop. W latach 40. XVIII wieku powstała reprezentacyjna sala Rady Miejskiej. Z niszczycielskiej II wojny światowej ratusz wyszedł bez większych uszkodzeń.
Dziś w Brzegu znajduje się obiekt cenny i z wielu powodów osobliwy. Ratusz stojący w samym centrum starego miasta od czasów szesnastowiecznej przebudowy uległ jedynie niewielkim przekształceniom. Jest to więc gmach oryginalny, posiadający w dużej mierze autentyczną substancję. W dodatku jego mury skrywają nie tylko warstwy pochodzące z epoki renesansu, ale mają też pokaźne fragmenty średniowieczne. Wartość ratusza jest tym większa, że był to indywidualny projekt stworzony dla Rady Miejskiej Brzegu przez wybitną grupę architektów. To dzieło sztuki o znaczeniu ponadregionalnym, którego klimat potrafi przenieść w czasie.
Dla osób, które mają chęć zwiedzić tę perłę architektury, oferowane są bezpłatne wycieczki z przewodnikiem. Można umówić się na nie, dzwoniąc na numer 538 280 500.