Treści dostępne w serwisie zostały stworzone w komercyjnej współpracy z miastami

We Wrocławiu planowana jest budowa nowego cmentarza komunalnego przy ul. Awicenny. Na nowej nekropolii będzie docelowo ponad 170 tysięcy miejsc do pochówku zmarłych.

Cmentarz przy ul. Awicenny lokalizacja

– To zawsze smutne, gdy ktoś bliski odchodzi, ale i o takich sprawach musimy myśleć przy zarządzaniu miastem. Planujemy we Wrocławiu budowę nowego cmentarza przy ul. Awicenny. Podjęliśmy właśnie decyzję, aby zaktualizować projekt tego zadania wprowadzając m.in. założenia zeroemisyjności w przypadku budynków administracyjno-usługowych, czy kaplicy cmentarnej. Chcemy zagospodarować część wód opadowych na terenie. Musimy tu znaleźć kompromis, bo odwodnienie terenu też jest istotne w przypadku budowy nekropolii. Badamy poziomy wód gruntowych i po analizie tej dokumentacji będziemy wiedzieć, jak zachować się w tym miejscu – mówi prezydent Jacek Sutryk.

Teren na którym może w przyszłości powstać cmentarz ma ponad 30 hektarów. Może pozwolić nam na pochówek nawet 170 tys. osób. Prace z racji na bardzo wysokie budowy nekropolia byłaby realizowana w etapach. W pierwszym etapie planowana byłaby budowa m.in. kaplicy, alei głównej, alei wschodniej, kwartałów grzebalnych, parkingów m.in. przy stacji kolejowej Wrocław-Zachodni, dróg, kładki nad rzeką Ślęzą. – Chcemy umożliwić dojście do tego cmentarza z naszej drugiej co do wielkości nekropolii położonej przy ul. Grabiszyńskiej. W tym celu planujemy ścieżki i kładki przez Ślęzę – dodaje prezydent.

Ważnym elementem nowej nekropolii ma być zieleń. W pierwotnym projekcie planowanych do nasadzenia było ponad 1800 drzew i kilkadziesiąt tysięcy krzewów. Niewykluczone, że ta liczba może nawet wzrosnąć. – Chcielibyśmy, aby ta nekropolia była o charakterze parkowym. Będziemy zatem dążyć do tego, aby posadzić tam jak największą liczbę drzew i krzewów – mówi Jacek Sutryk.

W Wrocławiu umiera rocznie ok. 7-8 tysięcy osób z czego około 4-5 tys. jest chowanych na sześciu cmentarzach komunalnych. W mieście największe są nekropolie na Osobowicach i Grabiszynie. Powoli kończą się miejsca dla zmarłych i stąd pomysł na budowę nowej nekropolii na wrocławskim Oporowie.

Źródła: WI