Treści dostępne w serwisie zostały stworzone w komercyjnej współpracy z miastami

Nowy elektryczny autobus będzie testowany we Wrocławiu oraz na terenie gminy Miękinia. Wyróżnia go brak spalin i systemy wspomagające bezpieczeństwo.

Nowy elektryk na testach we Wrocławiu

Autobus będzie testowany w ramach prac nad nowym przetargiem na obsługę linii miejskich i międzygminnych na terenie gminy Miękinia i gminy Wrocław. Testowanego elektryka spotkamy na wybranych kursach linii 123, 137, 958 (od wtorku do piątku), w sobotę na wybranych kursach linii 938, a przez cały weekend na liniach 117, 123 i 137. Testowany egzemplarz nie jest wyposażony w kasowniki, a więc jeśli podjedzie na przystanek będziemy mogli nim jechać bezpłatnie.

– To kolejny krok do budowania jeszcze lepszej komunikacji zbiorowej we Wrocławiu i w aglomeracji. Autobus Urbino 9 LE electric nie emituje spalin, jest cichy i niezwykle zwrotny. Pasażerowie z pewnością docenią komfort podróżowania, a kierowcy nowoczesne systemy wspomagające pracę i zwiększające bezpieczeństwo – mówi Paulina Tyniec-Piszcz, dyrektor wydziału transportu Urzędu Miasta. – W autobusie zastosowano innowacyjny system MirrorEye, czyli zestaw kamer, zastępujących tradycyjne lusterka, a także Mobileye Shield+, czyli system ostrzegający kierowcę o obecności pieszych oraz pojazdów w pobliżu autobusu.

Prezentowany we Wrocławiu pojazd wyposażony jest w silnik elektryczny, który zasila energia pochodząca z baterii Solaris High Energy o pojemności ponad 300 kWh. Taka pojemność i wysoka wydajność magazynów energii pozwoli na swobodne kursowanie autobusu w ciągu dnia.

Autobus miał premierę blisko 2 lata temu. W tym czasie producent podpisał już umowy na dostawy tego niewielkiego, bo zabierającego na pokład 27 osób, modelu w Hiszpanii, Niemczech czy Włoszech.

Źródła: Urząd Miasta Wrocław