Niebawem zostanie ogłoszony przetarg na firmę, która profesjonalnie usunie azbest. Prace rozpoczną się w połowie roku.
Wrocław kontynuuje program usuwania azbestu, oferując mieszkańcom 100 procent dofinansowania na demontaż wyrobów, ich transport oraz unieszkodliwienie na składowisku. W latach 2012-2024 w ramach programu usunięto z terenu 655 nieruchomości zlokalizowanych na terenie Wrocławia ponad 1300 ton wyrobów azbestowych.
- Usuwanie azbestu to nie tylko kwestia estetyki czy modernizacji, ale przede wszystkim troska o zdrowie mieszkańców i ochronę środowiska. To okazja, by pozbyć się tego niebezpiecznego materiału w sposób bezpieczny i zgodny z przepisami - podkreśla Małgorzata Demianowicz, dyrektor Wydziału Środowiska UM Wrocławia.
Badania wskazują, że wyroby azbestowe mają związek z zachorowaniami na choroby płuc. Azbest ma zniknąć w Polsce do 2032 roku. Jak jednak podkreśla Sanepid, nie należy ich usuwać na własną rękę, gdyż jest to niebezpieczne dla zdrowia zarówno mieszkańców danej posesji jaki i sąsiadów.
Jeżeli musisz usunąć wyroby azbestowe ze swojego gospodarstwa, pamiętaj, że może tego dokonać tylko specjalistyczna firma, która posiada uprawnienia, odpowiedni sprzęt i przeszkolonych pracowników.
W Polsce azbest najczęściej wykorzystywano do produkcji pokryć dachowych (eternit i papa), płyt elewacyjnych, płyt balkonowych, a także drobnych urządzeń w gospodarstwach domowych (żelazka czy płytki kuchenne).
Azbest jest zaliczany do najgroźniejszych zanieczyszczeń na ziemi, a jego włókna są praktycznie niezniszczalne! Włókna azbestowe, niewidzialne gołym okiem, wdychane są z powietrzem do płuc i stanowią ryzyko poważnych chorób układu oddechowego. Produkcja, import i stosowanie wyrobów zawierających azbest są w Polsce zakazane od września 1998 roku.