Treści dostępne w serwisie zostały stworzone w komercyjnej współpracy z miastami

Tytuł Honorowego Obywatela Wrocławia – „Civitate Wratislaviensi Donatus” – przyznawany jest przez Radę Miejską Wrocławia wybitnym osobom, które odgrywają lub odegrały istotną rolę w życiu społecznym, kulturalnym i gospodarczym miasta. Kandydaturę profesora Wiszniewskiego zgłosili komisji nominacyjnej prezydent Wrocławia oraz przewodnicząca Rady Miejskiej.

15 lutego Andrzej Wiszniewski obchodził 90. urodziny.

- Prof. Andrzej Wiszniewski to nie tylko znakomity naukowiec, ale również opozycjonista, patriota i działacz społeczny, którego wkład w rozwój Wrocławia i Polski jest nieoceniony. Nominacja do tytułu „Civitate Wratislaviensi Donatus” jest uhonorowaniem jego osiągnięć oraz zaangażowania na rzecz naszego miasta. Nie wyobrażam sobie lepszej kandydatury. Prof. Wiszniewski uczył nas czym jest demokracja, wspólnota, walka o prawdę, co w kontekście ostatnich wydarzeń na świecie nabiera znaczenia na nowo - mówi Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia.

Prof. Wiszniewski to postać o niezwykłym dorobku akademickim oraz licznych zasługach dla Wrocławia i Polski. W wieku 36 lat został najmłodszym profesorem nadzwyczajnym w Polsce, a później profesorem zwyczajnym. Jego zaangażowanie w życie społeczne i polityczne kraju rozpoczęło się już w latach 60. XX wieku, kiedy to podczas studenckich protestów w 1968 roku, mimo przeciwności, pozostał na Politechnice Wrocławskiej.

- Trzeba być zawsze gotowym do kompromisu w sprawie celów, ale nigdy w sprawie zasad - podkreśla nominowany.

W 1976 roku prof. Wiszniewski podjął pracę w Libii, gdzie przez trzy lata pełnił funkcję dziekana na uniwersytecie w Benghazi. Po powrocie do Wrocławia stał się aktywnym uczestnikiem „Solidarności”. Jako prorektor Politechniki Wrocławskiej w 1981 roku, po wprowadzeniu stanu wojennego, brał udział w organizacji strajku, co doprowadziło do jego internowania i późniejszego skazania w tzw. procesie Politechniki.

Mimo trudności, prof. Wiszniewski kontynuował swoją działalność naukową i w 1991 roku objął stanowisko rektora Politechniki Wrocławskiej. Po dwóch kadencjach na tym stanowisku pełnił funkcję szefa Komitetu Badań Naukowych oraz ministra nauki w rządzie Jerzego Buzka.

- Dorobek naukowy profesora został doceniony poprzez przyznanie mu trzech doktoratów honorowych – w USA, na Ukrainie i w Polsce – a także licznych odznaczeń, w tym prestiżowego Krzyża Komandorskiego Orderu Odrodzenia Polski – zaznacza Agnieszka Rybczak, przewodnicząca Rady miejskiej Wrocławia.

W 2024 r. tytuł Honorowego Obywatela Wrocławia otrzymała Barbara Labuda. Tegoroczne wyróżnienia zostaną wręczone tradycyjnie w dniu Święta Wrocławia, 24 czerwca.

Źródła: Wrocław