Treści dostępne w serwisie zostały stworzone w komercyjnej współpracy z miastami

Sześcioletnia panda ruda zamieszkała we wrocławskim ogrodzie zoologicznym. Jest prześliczna. Niebawem dołączy do niej kawaler tego samego gatunku. W zoo liczą, że z tego związku będzie potomstwo!

Panda mała je głównie bambus

– Panda ruda Lian przyjechała do naszego zoo z Aachener Tierpark w Niemczech. Na świat przyszła 24 czerwca 2018 roku. Wkrótce dojedzie do niej samiec z Fota Wildlife Park w Irlandii – mówi Weronika Skupin z wrocławskiego zoo.

Lian jest we Wrocławiu od kilkunastu dni. Dużo czasu spędza śpiąc zwinięta w kulkę w ulubionym miejscu, czyli na platformie w rogu wybiegu od strony ekspozycji kangurów. Tam warto jej wypatrywać.

Pandy rude w naturze żyją w lasach niższych partii Himalajów w Azji. Świetnie wspinają się po stromych zboczach i drzewach, gdzie mogą chronić się przed drapieżnikami.

Podobnie jak pandy wielkie, pandy rude są gatunkiem chrupiącym bambus, pochodzącym z wysokich lasów Azji. Różni je to, że dla pand wielkich bambus stanowi 100 procent diety, a dla rudych blisko 95procent (Pandy małe dojadają w naszym zoo: jabłkami, marchewką, bananami czy winogronami i specjalnym granulatem).

Panda ruda jest gatunkiem zagrożonym wyginięciem. Spadek populacji pand w naturze spowodowany jest rosnącą populacją ludzi w rejonie ich występowania. Prowadzona na szeroką skalę wycinka lasów powoduje zmniejszenie i rozproszenie siedlisk pandy małej. Z tego powodu zwierzęta mają utrudniony kontakt i rozmnażanie się. Wrocławskie zoo wspiera Red Panda Network, organizację chroniącą pandy w Nepalu.

Źródła: ZOO Wrocław