Treści dostępne w serwisie zostały stworzone w komercyjnej współpracy z miastami

Wrocławskie Centrum Treningowe Spartan, operator 18 miejskich kortów o nawierzchni ceglastej, szykuje place gry do sezonu. Ale nie tylko, bo szykuje coś jeszcze. Latem rozpocznie budowę kolejnej hali łukowej, która przykryje cztery korty przy ul. Spiskiej.

Budowa hali przy ul. Spiskiej ruszy już latem.

Korty przy ul. Spiskiej to całoroczne centrum tenisowe położone w sercu pięknego parku Andersa. Obok znajduje się bezpłatny, ogrodzony parking dla 30 samochodów. Latem udostępnionych jest osiem kortów o nawierzchni naturalnej, w tym cztery oświetlone. Mączka ceglana na kortach pod względem jakości jest jedną z najlepszych w Europie.

Do tej pory na zimę, od października do końca kwietnia, cztery korty przykrywane były halą pneumatyczną. Jeszcze w tym roku powstanie jednak dla nich nowe zadaszenie – lekka hala łukowa podobna do konstrukcji na ul. Pułtuskiej. Prowadzone są już prace projektowe, a latem rozpocznie się stawianie nowego obiektu, który będzie służył tenisistom przez cały rok.

- Do tej pory, gdy latem padało, nie można było z kortów korzystać. Teraz staną się całoroczne. Hala będzie miała rozsuwane boczne ściany, a nawierzchnia pozostanie miękka, co jest ważne m.in. dla osób starszych, szanujących stawy. Jest szansa, że jeszcze w tym roku obiekt zostanie oddany do użytku – mówi Maciej Moczko, rzecznik prasowy Spartana.

Przy Spiskiej znajduje się też domek kortowy, a w nim recepcja, szatnie wraz z sanitariatami, sklepik tenisowy oraz bar. Na miejscu klienci mają możliwość naciągnięcia rakiet.

A póki co, w trzech centrach tenisowych przy ul. Spiskiej (osiem kortów), Pułtuskiej (siedem) i Lubińskiej (trzy) zaczyna się okres szykowania placów gry do sezonu. Każdy kort to blisko 600 mkw., co daje łącznie ponad hektar powierzchni.

- Po zimie korty ziemne wymagają generalnej renowacji. Prace te polegają na wyczyszczeniu kortów z liści, igliwia czy mchu, odświeżeniu wierzchniej warstwy, zruszeniu, wyrównaniu i utwardzeniu. Na koniec pozostaje ogólna kosmetyka kortów, poprawienie linii plastikowych wyznaczających strefę grania i montaż osprzętu - mówi Dariusz Kowalczyk, prezes WCT Spartan.

Kort ceglasty, częściej określany mianem ziemnego, pokryty jest mączką ceglaną, która nadaje mu charakterystyczną, czerwoną barwę. I… brudzi buty oraz skarpety.

- W tym roku zakupimy i wysypiemy na nasze korty około 40 ton mączki ceglanej. Jeśli tylko pogoda dopisze, to z początkiem maja wszystkie prace renowacyjne na wszystkich kortach będą skończone – dodaje Maciej Moczko.

Źródła: Wrocław