Treści dostępne w serwisie zostały stworzone w komercyjnej współpracy z miastami

Prezydent Wrocławia zapowiadał wiosną przyspieszenie remontów kamienic i realizuje zapowiedzi. Na początek ma powstać dokumentacja projektowa na remont pierwszych 22 kamienic. Do 2029 roku miasto planuje zrewitalizować sto budynków mieszkalnych, w zdecydowanej większości zabytkowych. Szacowany koszt pierwszego etapu projektu to ponad 50 mln zł.

Szczegóły programu przedstawił nowy wiceprezydent miasta, Michał Młyńczak.

- W obecnej kadencji w jeszcze większym stopniu niż dotychczas skupimy się na remontach gminnego zasobu mieszkaniowego. W latach 2019-2024, mimo niełatwej sytuacji finansowej samorządu, wyremontowaliśmy 44 kamienice komunalne i 30 wnętrz podwórzowych. Do 2029 roku chcemy odnowić 100 kamienic i porównywalną do nich liczbę podwórek - mówi wiceprezydent Michał Młyńczak, który nadzoruje m.in. wrocławski zasób komunalny.

22 budynki, które zostały wytypowane do pierwszego etapu programu PoWROty kamienic znajdują się na Kleczkowie, Karłowicach, Hubach, Księżu, Przedmieściu Oławskim, osiedlu Plac Grunwaldzki. To adresy: Kleczkowska 6, 17 i 34, Kraszewskiego 26, Kromera 4, Hubska 35, 37 i 58, Gajowa 25, Górnośląska 6, Opolska 53, 55, 95 i 99, Benedyktyńska 20, 22 i 24, Ładna 17 i 27, Piastowska 27a i 29a oraz Traugutta 68. Wszystkie są w stu procentach własnością miasta. Prawie wszystkie figurują w Gminnej Ewidencji Zabytków. Większość ma 120-130 lat.

- W pierwszej kolejności braliśmy pod uwagę te, które zostały już uciepłownione. Rozumiemy przez to likwidację węglowych źródeł ogrzewania i podłączenie do sieci ciepłowniczej lub instalację ogrzewania gazowego. Teraz kolejnym krokiem będzie ich termomodernizacja, połączona z innymi niezbędnymi pracami, w tym np. wymianą stolarki, instalacji elektrycznych. Jednym z kryteriów, którym się posiłkowaliśmy, było także sąsiedztwo wnętrz podwórzowych, które były, są lub będą rewitalizowane. Nie zapominamy, że bardzo często inwestycji wymagają też wnętrza kamienicznych kwartałów – tłumaczy Monika Tendaj-Bielawska, prezes spółki Wrocławskie Mieszkania, będącej zarządcą tych dwudziestu dwóch budynków.

Budynki wybrane do tego etapu programu PoWROty kamienic zostaną wyremontowane do 2028 roku. Łączny koszt pełnej dokumentacji projektowej na te kamienice to ok. 3,5 mln zł. Koszt przewidywanych remontów - ok. 51 mln.

Zakres prac: termomodernizacje, w tym: remonty elewacji wraz z wymianą stolarki okiennej i drzwiowej, remonty z dociepleniem elewacji podwórzowych, remonty z dociepleniem dachów, stropów nad piwnicami, piwnic wraz z opaskami od strony podwórzowej, instalacji elektrycznych, wentylacji.

Źródła: Wrocław