– Ta wielka zielona inwestycja ze względu na szacowane koszty - nawet kilkadziesiąt milionów złotych - musi być podzielona na etapy. Początkowo czeka nas wielkie sprzątanie terenu. Pierwsze nasadzenia planowane są jesienią – mówi Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia.
I etap obejmie nasadzenia: 526 drzew z 11 gatunków drzew, posprzątanie dawnego gospodarstwa ogrodniczego wydzierżawionego przez lata od ZZM ze śmieci, gruzu, stłuczki szklanej i innych odpadów, wytyczenie i przygotowanie czterech alejek otwierających tę przestrzeń dla mieszkańców tak, aby mogli z niej bezpiecznie korzystać. Nowe alejki ułatwią m.in. wejście na teren od parkingu przy ul. Mickiewicza, przejście od strony wschodniej od AWW (na wysokości ul. Kosynierów Gdyńskich) w kierunku północno zachodnim, a więc w stronę ul. Kopernika oraz skweru Charlesa Proteusa Steinmetza. Założeniem jest jak najmniejsza ingerencja w ten teren dawnej szkółki i zachowanie cennych okazów drzew. Otwarcie terenu dla mieszkańców i zapewnienia im odpoczynku oraz relaksu wśród zieleni. Projektanci wnikliwie wsłuchiwali się w głosy mieszkańców, którzy proponowali wprowadzone zagadnienia podczas konsultacji społecznych oraz spacerów, które odbywały się na tym terenie.
Projektant przewidział w kolejnych etapach place zabaw dla dzieci starszych i młodszych, część rekreacyjną dla rodzin - tu nastąpi nawiązanie do dawnych szklarni. Planuje odtworzyć trzy pergole – obrośnięte pnączami i stworzyć tu miejsce piknikowe dla rodzin. Miejsce to znajdowałoby się w niedalekim sąsiedztwie placów zabaw. Część alejek parkowych będzie oświetlona. Zachowany zostanie mur istniejący w parku, przy którym przewidziano skalniaki oraz przestrzeń która mogłaby być miejscem dla wystaw artystycznych, powstanie polana integracyjna pozwalającą na organizację imprez dla mieszkańców, ścieżka zdrowia w cieniu drzew z 7 stacjami z urządzeniami do rekreacji dla osób starszych. Projektanci pragną zachować po północnej stronie fragment lasu szkółkarskiego i w jego okolicy stworzyć punkt widokowy na interesujący drzewostan. Jednocześnie od strony AWW od ul. Kosynierów Gdyńskich utworzyć przestrzeń wejściową z elementami niewielkich pagórków podkreślających przyrodę