Wiedzą, czym jest retencja, ile jest słodkiej wody na świecie i skąd ona pochodzi. Uczniowie drugich klas szkół podstawowych równolegle z nauką czytania i pisania, uczą się wszystkiego o wodzie, a także jak dbać o środowisko. O tym dowiadują się podczas zajęć Akademii H2O, czyli projektu edukacyjnego przygotowanego przez wrocławskie MPWiK. Wraz z finiszem roku szkolnego zakończyła się druga edycja programu. W stolicy Dolnego Śląska zrealizowało go już ok. 13,5 tys. dzieci.
- Wrocław jest pierwszym miastem w Polsce, które do edukacji ekologicznej najmłodszych podeszło w tak kompleksowy sposób. Akademia H2O to cały blok zajęć i 14 scenariuszy lekcji, które mają rozwijać w dzieciach postawę odpowiedzialności za środowisko - mówi Przemysław Gałecki, wiceprezes MPWiK Wrocław i Hydropolis.
Projekt Akademia H2O jest realizowany we współpracy z Departamentem Edukacji UM Wrocławia.
Początkowo Akademia H2O prowadzona była tylko we Wrocławiu. Obecnie program jest realizowany także na terenie gmin Czernica, Kąty Wrocławskie, Długołęka i Kobierzyce. To około 30 szkół w powiecie wrocławskim, w którym ponad 2 tysiące drugoklasistów również ukończyło zajęcia.
Podobnie jak we Wrocławiu, także w tych gminach uczniowie otrzymali zeszyty ćwiczeń z zadaniami do samodzielnego wykonania, a nauczyciele - książki ze scenariuszami zajęć.
- Cenne jest to, że w programie znalazły się formy angażowania uczniów. Karty pracy, filmy i plansze edukacyjne, animacje, doświadczenia, a wszystko to z wodą w roli głównej - mówi Jarosław Delewski, dyrektor Departamentu Edukacji.
Na zakończenie roku szkolnego i jednocześnie Akademii H2O drugoklasiści z kobierzyckich szkół sprawdzili zdobytą wiedzę, wykonując doświadczenia na warsztatach w Hydropolis. Pod okiem edukatorów dzieci wykonały m.in. tęczę w probówce, dowiedziały się, dlaczego widzimy kolory i poznały prawa Archimedesa i Pascala, dzięki doświadczeniu „nurek Kartezjusza”.
Zwieńczeniem Akademii H2O była wizyta w Hydropolis. Największe wrażenie na dzieciach zrobiła drukarka wodna przed wejściem do centrum, repliki
stworzeń z morskich głębin, a także Planeta Wody, gdzie o początkach tej substancji na świecie opowiada Krystyna Czubówna, najsłynniejsza w Polsce lektorka programów przyrodniczych.