Treści dostępne w serwisie zostały stworzone w komercyjnej współpracy z miastami

Na budowy i kompleksowe przebudowy wrocławskich szkół, przedszkoli oraz towarzyszącej im infrastruktury sportowej przeznaczonych zostanie w tym roku ponad 130 mln zł. To inwestycje, które zakończą się lub rozpoczną w 2024 r.

W tym roku zostanie oddany do użytku Zespół Szkolno-Przedszkolny przy ul. Cynamonowej dla 1200 dzieci.

Blisko 40 inwestycji oświatowych, w tym budowy i rozbudowy miejskich placówek, remonty bloków żywieniowych, sanitariatów, placów zabaw czy przebudowy boisk i sal gimnastycznych. To zadania, jakie zostaną wykonane lub rozpoczęte w tym roku we wrocławskich szkołach i przedszkolach. W tym roku na ich realizację miasto przeznaczy ponad 130 mln zł.

– Największą, a zarazem najdroższą inwestycją, którą oddamy w tym roku będzie zespół szkolno-przedszkolny przy ul. Cynamonowej. Ta nowoczesna placówka dla 1200 dzieci jest już w ponad 60% wykonana i będzie gotowa we wrześniu – mówi prezydent Wrocławia Jacek Sutryk. – Z powodu kumulacji roczników rozbudowy i przebudowy wymaga wiele tego typu placówek. To również uwzględniliśmy w najbliższych planach– dodaje.

Kluczowym zadaniem edukacyjnym w tym roku będzie także wybranie wykonawcy i rozpoczęcie budowy (trwa przetarg) nowego zespołu szkolno-przedszkolnego przy ul. Zwycięskiej. Placówki dla tysiąca uczniów i 200 przedszkolaków.

– Te wszystkie inwestycje są niezbędne, by zapewnić jak najbardziej komfortowe warunki nauki i pracy. Oczywiście wszystkie te zadania realizowane są zawsze we współpracy i po uzgodnieniach z dyrektorami placówek – podkreśla Marcin Miedziński z Departamentu Edukacji UM we Wrocławiu.

W bieżącym roku wydatki na wrocławską oświatę sięgną łącznie 2,33 mld zł, co stanowi 1/3 miejskiego budżetu. Subwencja pokryje niewiele ponad 50% tej kwoty. To oznacza, że miasto - kolejny rok z rzędu - do rządowej dotacji z własnych pieniędzy dołoży ok. 1 mld zł.

Pieniądze te zostaną przeznaczone przede wszystkim na wynagrodzenia dla nauczycieli i administracji, a także na bieżące utrzymanie placówek oraz ich remonty czy przebudowy.

W najbliższych latach planowana jest m.in. rozbudowa LO nr III przy ul. Składowej. Jeszcze w tym roku ogłoszony zostanie konkurs na koncepcję zadania. Rozbudowany ma zostać blok sportowy oraz utworzone nowe gabinety i pracownie lekcyjne. Na nowo zagospodarowany zostanie też teren na zewnątrz placówki.

– Czekamy na to. Jesteśmy szkołą bardzo popularną wśród młodzieży. Od 20 lat znajdujemy się w Rankingu Perspektyw w czołówce szkół średnich w Polsce. W ostatnim naborze do szkoły kandydowało blisko 140 laureatów olimpiad przedmiotowych, a wolnych miejsc było 160 – opowiada Tomasz Cygal, dyrektor III LO we Wrocławiu. Obecnie LO nr III korzysta też z sal pobliskiej SP nr 58.

Źródła: Wrocław