- Mam przyjemność poinformować, że Wrocław przygotował kolejny system wspierający kobiety. Pokoje Narodzin, program wzmacniający opiekę okołoporodową, uzyskał już pozytywną opinię Agencji Oceny Technologii Medycznych. Program obejmuje tworzenie warunków do porodów rodzinnych oraz spersonalizowaną opiekę przed- i poporodową – zapowiedział Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia.
Pokoje Narodzin – pod tym pojęciem kryje się kompleksowe wsparcie pań czekających na dziecko, ale także wsparcie szpitali położniczych. Miasto wspomaga szpitale kadrą położnych, psychologów, rehabilitantów. Przygotowuje taki pokój w lecznicy i obejmuje wsparciem panie po 30. tygodniu ciąży. W programie pilotażowym wzięło udział 120 pań. 90 z nich zdecydowało się na naturalny poród we wrocławskich pokojach narodzin.
Program zawiera bezpłatną edukację przedporodową, omówienie sposobów łagodzenia bólu, praktyczne ćwiczenia angażujące oboje rodziców, przygotowanie pokoju narodzin w szpitalu, a także KTG, monitorowanie płodu podczas ciąży i porodu.
- W ramach programu nasze położne podczas wizyt kwalifikacyjnych wykonują KTG i oceniają samopoczucie maleństwa – wyjaśniła Joanna Nyczak, szefowa Wydziału Zdrowia w UM Wrocławia.
Wrocław sfinansuje także zakup nowoczesnego aparatu USG, który pozwoli na dokładniejsze badania kobiet w ciąży podwyższonego ryzyka, m.in. mam w ciążach bliźniaczych czy pań chorujących na cukrzycę.
- Chcielibyśmy zaoferować wszystkim pacjentkom rozszerzenie opieki ambulatoryjnej, by mogły się czuć jak najbardziej bezpieczne. To propozycja dla mam, które nie muszą leżeć w szpitalu, ale wymagają wzmożonej kontroli lekarskiej. Nowy sprzęt pozwoli na jeszcze dokładniejsze badania obrazowe – zauważył dr Tomasz Fuchs, kierownik Kliniki Ginekologii i Położnictwa w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym we Wrocławiu.
Dodajmy, że Wrocław wdrożył też cieszący się rosnącą popularnością program In Vitro No Limit. Do marca zgłosiło się już 170 par. Pierwsze dziecko poczęte we Wrocławiu dzięki programowi in vitro przyszło na świat w połowie lutego 2020 roku. Od tego czasu, dzięki dofinansowaniu z budżetu miasta, urodziło się już przeszło 250 maluchów.