Treści dostępne w serwisie zostały stworzone w komercyjnej współpracy z miastami

Podwórze przy ul. Fiołkowej zmienia się z miesiąca na miesiąc. Będzie czym pooddychać i zadbać o kondycję fizyczną. Zarząd Zasobu Komunalnego prowadzi tam inwestycje na terenie o powierzchni ok. 10 tys. mkw.

Już widać, że przy Fiołkowej będzie na zielono i na sportowo.

- Pokazywałem już to miejsce w październiku, ale wtedy prace remontowe były w początkowej fazie. Teraz wykonawca montuje już powoli urządzenia zabawowe i huśtawki – informuje Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia.

Wyłania się część zabawowa, siłowa i sportowa, a całość wśród istniejącej zieleni. Przygotowany został też teren pod siłownię zewnętrzną. Ładnie prezentuje się również boisko wielofunkcyjne. Prace idą zgodnie z harmonogramem. Już w te wakacje podwórko zostanie oddane do użytku.

Przypomnijmy, że gdy chodzi o wnętrza podwórzowe, w mijającej kadencji nowy wygląd i nową funkcjonalność zyskało trzydzieści przestrzeni. Choćby to między ulicami: Kotlarską, Łaciarską, Nożowniczą i pl. Nowy Targ. To miejsce usytuowane nieopodal Rynku, gdzie na powierzchni około 2,5 tys. mkw. zaplanowano wszystkie niezbędne funkcje. Wykonano plac zabaw dla najmłodszych, niewielką siłownię i zieloną strefę pośród zwartej zabudowy. Zamontowano podziemne pojemniki na śmieci, wytyczono chodniki, ścieżki, drogi z różnych nawierzchni, a wcześniej odwodnienie. Postawiono donice, ławeczki i zamontowano oświetlenie. Wreszcie posadzono 32 drzewa, 840 krzewów, trawy ozdobne i pnącza. Prace zakończone w czerwcu 2022 roku poprzedzono konsultacjami społecznymi.

Innym kompletnym podwórkiem jest to zmodernizowane przez Wrocławskie Mieszkania, nakładem ponad 5 mln zł, między ulicami Benedyktyńską, Górnickiego, Sienkiewicza i Sępa-Szarzyńskiego. Zmieniło się tam niemal wszystko: układ komunikacyjny, miejsca rekreacji, oświetlenie. Ogromna powierzchnia pozwoliła zaprojektować siłownię zewnętrzną, plac zabaw i odnowienie boiska. Miejsce znalazły również stojaki rowerowe, ławki i toalety dla psów. Stworzono nowe zielone przestrzenie i zacienione enklawy.

W trakcie realizacji jest czternaście kolejnych inwestycji i miasto zapowiada dalsze przyśpieszenie. - Niezależnie od rewitalizacji, które już są zaplanowane, przygotowujemy program kompleksowej modernizacji ponad 50 podwórek. Prace potrwają w sumie do 2028 roku i będą kosztowały średnio 3 mln na podwórko. Oznacza to łącznie 70 podwórek do remontu w nowej kadencji. Zależy nam na kompleksowych remontach – podkreśla Jacek Sutryk.

Źródła: Wrocław