Treści dostępne w serwisie zostały stworzone w komercyjnej współpracy z miastami

Wrocławski Szczepin wzbogacił się o nowy plac zabaw. Wcześniej była tu płaska przestrzeń z licznymi ścieżkami wydeptanymi przez przechodniów, teraz jest miejsce wypoczynku, rekreacji i zabawy, bo Zarząd Zasobu Komunalnego zagospodarował podwórko w kwartale ulic Zachodniej, Zielonogórskiej, Ścinawskiej i Lubińskiej.

Przy Zielonogórskiej musi być zielono. I jest! FOT. ALEKSANDRA LIPERTOWSKA

Dzieci w różnym wieku mają tu do dyspozycji zestawy sprawnościowe i zręcznościowe: do zwisania, podciągania, wspinania i wdrapywania. Również bujak, huśtawkę równoważną i tę tradycyjną, trampolinę, zamykaną w niepogodę piaskownicę, wreszcie zestaw do balansowania.

- Aby zjechać ze zjeżdżalni, trzeba wspiąć się po palach lub wdrapać po ściance wspinaczkowej, albo… wziąć rozpęd i wbiec na górkę. To właśnie górka urozmaiciła ten wcześniej płaski teren. Dodatkowo wydrążone w niej tunele zdecydowanie uatrakcyjnią na nich zabawę – podkreśla Aleksandra Lipertowska, rzeczniczka prasowa ZZK.

Na placu zabaw znajduje się wiele urządzeń rozwijających wyobraźnię, jak chociażby koparka, gdzie dziecko przez chwilę może poczuć się jak operator dużych maszyn. Niżej zamontowano szachownice dostosowane do wzrostu przyszłych użytkowników. A dla sportowców do dyspozycji jest również mini boisko do gry w koszykówkę. Urządzenia zabawowe usytuowane są na bezpiecznej dla dzieci nawierzchni.

Przy ul. Zielonogórskiej musi być zielono. Plac zabaw stanął wśród istniejącego drzewostanu, dodatkowo, aby nie zacieniać terenu, posadziliśmy ponad 1 800 sztuk krzewów, bylin i traw. Te ostatnie rosną szybko, a krzewy dodatkowo są zimozielone.

Przy tak zaaranżowanej przestrzeni dobrze jest usiąść i odpocząć. Ustawione w różnych miejscach ławeczki zdecydowanie się temu przysłużą.

Inwestycja została sfinansowana z Funduszu Osiedlowego Rady Osiedla Szczepin - koszt: blisko 1 mln zł. Wielki wpływ na ten projekt miały przeprowadzone przed rozpoczęciem inwestycji konsultacje społeczne.

To nie jedyne zmiany, jakie zaszły na podwórku w ostatnim czasie. Zamontowane zostały jedne z wielu systemowych pojemników naziemnych na odpady komunalne. Tutaj również stoi jedna z kilkunastu w mieście zamykanych wiat rowerowych. I to właśnie na tym podwórku jeszcze tej wiosny odbędzie się festyn podwórkowy (Dbam, to mam), gdzie razem z Biurem Zrównoważonej Mobilności urzędnicy będą namawiać użytkowników do korzystania z takiej wiaty.

Źródła: ZZK Wrocław